Video

REKLAMA

Partnerské weby

LOGO_vysocina_chutna

Poslanci sladili podporu pro obnovitelné zdroje, kontroverzní přílepek neprošel

snemovnaPři závěrečném čtení odsouhlasili poslanci novelu zákona o podporovaných zdrojích energie, směřuje nyní do Senátu. Přílepek, který by umožňoval zábory zemědělské půdy z půdního fondu bez poplatků pro developery, poslanci neodsouhlasili.

Pro novelu hlasovalo 112 poslanců, proti 27. Zákon podpořil jak zpravodaj Milan Urban (ČSSD), tak i ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek (ODS). Urban před hlasováním vyřadil přílepek, proti němuž protestovaly jak neziskové organizace, tak i Agrární komora.

REKLAMA

Sociální demokraté několikrát podotkli, že o zákonu by se vůbec nemělo hlasovat, dokud se nevyřeší aféra okolo milionů matky ministra Kocourka.


Norma soustřeďuje do jednoho předpisu podporu pro obnovitelné zdroje, druhotné zdroje a kombinovanou výrobu elektřiny a tepla z obnovitelných zdrojů. Část odborné veřejnosti má k zákonu výhrady.


Zákon sjednocuje podporu pro obnovitelné zdroje, druhotné zdroje a kombinovanou výrobu elektřiny a tepla z obnovitelných zdrojů. Kromě jiného mění i zákon o odpadech a zajišťuje způsob nakládání se starými solárními panely. Norma stanovuje právní závaznost Národního akčního plánu ČR pro EOZ. V něm Česko Evropské unii slíbilo, že v roce 2020 se bude v zemi spotřebovávat 13 procent energie z obnovitelných zdrojů a ve všech druzích dopravy bude podíl této energie desetiprocentní.

Zákon má v návaznosti na dílčí cíle Národního akčního plánu umožnit, aby se například zdroje elektřiny ze slunce, větru nebo biomasy za určitých podmínek finanční podpory vůbec nedočkaly. Ustanovení se týká nových zájemců o připojení svých elektráren do sítě. Bič v návrhu se týká zejména majitelů solárních elektráren připojených do sítě v letech 2009 a 2010.

zdroj: MEDIAFAX


Praha a okolí plné novinek a aktuálních informací

Jižní Čechy plné novinek a aktuálních informac

Vysočina plná novinek a aktuálních informací

REKLAMA