Video

REKLAMA

Partnerské weby

LOGO_vysocina_chutna

ČEZ Distribuce loni do sítí investovala 11,2 miliardy korun

elektricke_napeti
Společnost ČEZ Distribuce ze skupiny ČEZ investovala v roce 2010 do obnovy, oprav a posílení sítí více než 11,2 miliardy korun. Ve středu o tom informovala mluvčí ČEZ Soňa Holingerová.

Do výstavby a rekonstrukce putovaly téměř 10,2 miliardy korun, více než jedna miliarda korun směřovala na opravy. Masivní investování do distribuční soustavy má každoročně za cíl zabezpečit vysoký standard kvality a spolehlivosti dodávek elektřiny a umožnit připojení nových zákazníků.

"Miliardové investice plynuly například do strategických staveb, do nákupu nových transformátorů a elektroměrů, dále do staveb vyvolaných zákazníky, do životního prostředí a ekologie a samozřejmě do oprav. Výraznou položkou v našem loňském rozpočtu jsou také investice v řádech stovek milionů korun, které jsme byli nuceni investovat do technických úprav distribuční soustavy pro připojení především fotovoltaických výroben," uvedl generální ředitel ČEZ Distribuce Richard Vidlička.

REKLAMA

Ve východních Čechách ČEZ Distribuce v roce 2010 dostavila téměř 38 kilometrů nového vedení velmi vysokého napětí 110 kV v úseku mezi transformovnami Mírovka – Hlinsko, které zvýší spolehlivost dodávky elektrické energie v jihozápadní části Pardubického kraje. Celkové náklady na stavbu dosáhly 500 milionů korun. V západních Čechách společnost dokončila výstavbu nové rozvodny (110/22 kV) v Plzni-Černicích za 170 milionů korun. V severočeském regionu ČEZ Distribuce zahájila v centru Ústí nad Labem investiční akci za téměř čtvrt miliardy korun, buduje zde novou rozvodnu 110 kV a upravuje stávající transformovnu 35/10 kV. Stavba má být dokončena koncem roku 2011. Ve středních Čechách společnost vybudovala za 105 milionů korun novou transformovnu 110/22 kV v lokalitě Mnichovo Hradiště, která vyřešila dlouhodobý nedostatek výkonu v této oblasti.

Na Moravě nedaleko Fulneku započala v polovině roku společná investiční akce ČEZ Distribuce a ČEPS - vybudování nové transformovny, která zajistí výkon až 700 MW pro přilehlou lokalitu Ostravska, Hranic na Moravě, Nového Jičína. Realizace si vyžádá ze strany ČEZ Distribuce investici ve výši jedné miliardy korun. Na Moravě v roce 2010 probíhala rekonstrukce vedení velmi vysokého napětí mezi Novým Jičínem a Příborem a náklady za rok 2010 se u této investiční akce vyšplhaly na 112 milionů korun. Stavba bude dokončena koncem března 2011.

Dalších zhruba 530 miliónů korun musela společnost ČEZ Distribuce investovat do technických úprav distribuční soustavy pro připojení fotovoltaických a větrných elektráren u staveb, které byly dokončeny v roce 2010. Tyto investice jsou další položkou prodražující fungování elektrizační soustavy a promítají se do regulované ceny dodávky elektřiny pro konečné zákazníky. Jedná se o cenu za přenos a distribuci elektřiny, která je stanovována cenovým výměrem Energetického regulačního úřadu. Nesouvisí ovšem nijak s podporou na výrobu z obnovitelných zdrojů energie (OZE).

Pro rok 2011 společnost ČEZ Distribuce vyčlenila prostředky v obdobné výši jako v roce 2010, předpokládané investice v roce 2011 do obnovy, oprav a posílení sítí dosahují 11,4 miliardy korun.

S ČEZ Distribucí spolupracuje kromě procesních společností Skupiny ČEZ také více než sedm set projekčních firem a společností realizující stavby. Díky miliardovým investicím do obnovy a posílení distribuční sítě tak může ČEZ Distribuce každoročně zajistit práci až pro dvacet tisíc lidí.

"Cílené investice podporují další rozvoj české ekonomiky a vytváří prostor investorům a tím i novým pracovním místům v regionu. Dále mají každoročně zajistit vysoký standard kvality a spolehlivost dodávky elektřiny. Prostřednictvím rozvoje distribuční soustavy mají taktéž umožnit připojení nových žadatelů, kterých rok od roku přibývá. V oblasti ekologie jsou investice zaměřené na snížení ekologických zátěží a ochranu ptactva před popálením," uvedla Holingerová.

zdroj: MEDIAFAX

REKLAMA