Video

REKLAMA

Partnerské weby

LOGO_vysocina_chutna

WMO: Množství skleníkových plynů v atmosféře je na rekordní výši

sklenikove_plynySvětová meteorologická organizace (WMO) ve středu oznámila, že koncentrace skleníkových plynů v atmosféře dosáhla rekordní úrovně. Informuje o tom agentura Reuters.

Úroveň oxidu uhličitého, metanu a oxidu dusného v ovzduší v roce 2009 navzdory zpomalení ekonomiky nadále stoupala, uvedla meteorologická agentura OSN.

"Koncentrace skleníkových plynů dosáhla i přes zpomalení ekonomiky rekordní úrovně. A byla by ještě vyšší bez činnosti mezinárodního společenství snažícího se o snížení emisí," uvedl generální tajemník WMO Michel Jarraud.

REKLAMA

WMO v atmosféře naměřila koncentraci oxidu uhličitého 386,8 ppm (tzv. jedna miliontina objemu), což je o 38 procent více než v předprůmyslových dobách. Metan pak dosáhl úrovně 1 803 ppm, to je o 158 procent více.

WMO už v minulé zprávě z loňska varovala, že v roce 2008 dosáhla celosvětová koncentrace těchto skleníkových plynů nejvyšší zaznamenané úrovně od předprůmyslových časů. Upozorňovala, že jejich úroveň bude nadále stoupat. To se nyní potvrdilo.

Rostoucí množství skleníkových plynů, které se dokážou v atmosféře udržet nejdelší dobu, způsobuje podle expertů globální oteplování.

"Pokud budeme v ekonomice pokračovat tak, jako obvykle, nikdy nedosáhneme takové úrovně koncentrace plynů v atmosféře, která umožňuje růst (průměrné) teploty maximálně o dva stupně Celsia ročně," vysvětlil nebezpečí rostoucí koncentrace skleníkových plynů Len Barrie z WMO.

Právě růst průměrné teploty o dva stupně Celsia ročně odpovídá růstu, který byl zaznamenán v předprůmyslových dobách.

zdroj: MEDIAFAX

REKLAMA