Video

REKLAMA

Partnerské weby

LOGO_vysocina_chutna

Fotovoltaika prohrává i přes mamutí dotace

solarni_energie_02

Kdybychom chtěli v Česku vyrábět elektřinu pouze ve fotovoltaických zdrojích, museli bychom investovat astronomických osm biliónů korun. Vyplývá to z výsledků tuzemské energetiky v uplynulém roce: solární panely, jejichž výstavba přišla za pět let odhadem na 150 miliard korun, vyrobily jen 2,4 procenta celkové loňské produkce elektřiny. 

REKLAMA

Přes obří dotace, na které přispívají desítkami miliard korun ročně všichni spotřebitelé nedokázaly, nebyl růst výroby ze solárních zdrojů větší než přírůstek produkce obou českých jaderných elektrárnách. V porovnání s rokem 2006, kdy u nás fotovoltaiky odstartovaly, se jejich výroba zvětšila o 2,12 TWh (miliard kWh), jaderné bloky za stejnou dobu přidaly 2,36 TWh.Investice do modernizace jaderných bloků činila přitom v každé elektrárně v průměru po jedné miliardě korun ročně, uvádějí mluvčí JE Temelín Marek Sviták a JE Dukovany Petr Spilka.

Celkem tak jaderné elektrárny získaly za desetimiliardovou investici vyšší růst produkce než fotovoltaické za 150 miliard. Ze dvou tisíc solárních megawattů přitom loni šlo do sítě sedmkrát méně proudu než z temelínské jaderné elektrárny se stejným instalovaným výkonem. Fotovoltaika v České republice má svůj vrchol již pravděpodobně za sebou, soudí energetický analytik Lukáš Rytíř. Nejvyššího instalovaného výkonu 1984,9 MW dosáhla loni v dubnu, na konci roku dokonce 14,9 MW ubylo. „Způsobilo to zřejmě výrazné snížení povinných výkupních cen, jejichž výše přivedla do výhodného solárního byznysu řadu firem i jednotlivců.

Obdodobná modernizace, jakou nyní procházejí Dukovany – z původních 1760 MW se výkon postupně zvyšuje na 2000 MW –, je u slunečních elektráren prakticky vyloučena: modernizované fotovoltaické zdroje by kvůli nové legislativě přišly o původní vysoké výkupní ceny. Zvyšování produkce je tak odkázáno pouze na přízeň počasí,“ dodává Rytíř.


Praha a okolí plné novinek a aktuálních informací

Jižní Čechy plné novinek a aktuálních informac

Facebook energytv.cz

 

REKLAMA