Video

REKLAMA

Partnerské weby

LOGO_vysocina_chutna

Stát omezí od příštího roku podporu solárních elektráren

solarni_elektrarny_01Velcí provozovatelé solárních elektráren musí od příštího roku počítat s omezením podpory ze strany státu. Zákon, kterým se snaží ministerstvo průmyslu a obchodu zastavit hromadnou výstavbu nových fotovoltaických zařízení, ve středu prošel Senátem, který k novele nepřijal žádné usnesení.

Horní komora diskutovala o předloze přes čtyři hodiny. Nakonec neprošel hlasováním ani jeden z pozměňovacích návrhů, ani návrh na jeho přijetí v podobě, ve které jej do Senátu zaslala Poslanecká sněmovna.

U řečnického pultíku se vystřídalo téměř 30 senátorů a senátorek. Každý z řečníků většinou uvedl, že on pro původní znění zákona, které za rozmachem solárních elektráren stálo, nehlasoval. Postupně padaly nejrůznější návrhy od schválení novely ve znění předloženém poslanci až po zamítnutí. Nic z toho však hlasováním neprošlo.

REKLAMA

Zamítavě se senátoři postavili i ke třem pozměňovacím návrhům senátora Jiřího Čunka (KDU-ČSL). Ten prosazoval, aby se omezená podpora fotovoltaiky zkrátila na rok. Stejně tak navrhoval pouze roční zdanění emisních povolenek.

Senát nakonec vyhověl ministrovi průmyslu a obchodu Martinu Kocourkovi (ODS), který návrhy Čunka odmítl. "Zkrácení platnosti na jeden rok by znamenalo výpadek ve státním rozpočtu ve výši devět miliard korun. Namísto 135 miliard korun deficitu bychom tak v příštím roce hospodařili se schodkem 144 miliard korun," argumentoval.

Kocourek dále uvedl, že ceny elektřiny pro české domácnosti by měly v příštím roce vzrůst maximálně o 4,6 procenta. Průmysl se má připravit na zdražení maximálně o 5,2 procenta. Jestliže by změna zákona Senátem neprošla, zaplatily by podle ministra domácnosti a podniky podle ministra o 11,7 miliardy korun více, protože by se cena elektřiny pro domácnosti zvýšila o 11,2 procenta a pro průmysl o 14,5 procenta.

Novela zákona zavádí zdanění tržeb provozovatelů solárních elektráren 26procentní daní, zvyšuje poplatek za vynětí půdy ze zemědělského půdního fondu a zavádí darovací daň na emisní povolenky. Takto získanými prostředky chce vláda dotovat distribuční firmy, které ze zákona musí vykupovat elektřinu ze solárních elektráren.

Návrh zákona patrně nenarazí u prezidenta Václava Klause. A to i přesto, že na svém webu uvedl, že novela ministerstva průmyslu a obchodu není systémovou nápravou, ale pouze výrazem snahy napravit jednu chybnou deformaci trhu deformací jinou.

zdroj: MEDIAFAX

REKLAMA