Video

REKLAMA

Partnerské weby

LOGO_vysocina_chutna

Kraje řeší problematiku zásobování pitnou vodou společně

vodne stocneZastupitelstvo Kraje Vysočina na svém červnovém jednání schválilo Memorandum o společném zájmu a postupu ve věci propojování vodárenských soustav a spolupráci při přípravě opatření ke zvýšení zabezpečenosti dodávky pitné vody na území Jihomoravského kraje a Kraje Vysočina. Zastupitelstvo Jihomoravského kraje bude memorandum projednávat na svém zasedání 24. června 2021.

Memorandum se vztahuje ke spolupráci na přípravě zajištění propojování vodárenských soustav na území obou krajů za účelem vytvoření robustní vodárenské soustavy zajišťující spolehlivé zásobování obyvatel pitnou vodou i v případě dlouhodobého sucha a nedostatku vody v zájmovém území. 

REKLAMA

Memorandum vzniklo jako deklaratorní dokument výsledků společného jednání zástupců Kraje Vysočina a Jihomoravského kraje. V tomto dokumentu se oba účastníci shodují na nutnosti spolupráce a prohlašují, že budou napomáhat k naplnění výše uvedeného cíle, kterým je propojení vodárenských soustav. Realizace tohoto cíle je však během na dlouhou trať. 

Důvodem pro uzavření memoranda je zejména skutečnost, že se dlouhodobě v důsledku klimatické změny zvyšuje riziko snížení vydatnosti vodních zdrojů využívaných pro stávající vodárenské soustavy na území obou krajů. 

„Spolupráce Kraje Vysočina a Jihomoravského kraje v oblasti vodního hospodářství zejména při zajištění zásobování obyvatel pitnou vodou je velmi důležitá. Oba kraje již dlouhodobě spojují významné zdroje povrchových vod a stávající vodárenské soustavy. Vodní nádrž Vranov v Jihomoravském kraji slouží jako vodní zdroj k zásobování velké části okresu Třebíč na Vysočině pitnou vodou a naopak vodárenská nádrž Vír v Kraji Vysočina slouží jako významný zdroj k zásobování brněnské aglomerace pitnou vodou,“ uvedl Lukáš Vlček, náměstek hejtmana Kraje Vysočina pro oblast lesního a vodního hospodářství, zemědělství a životního prostředí.

Další pracovní setkání zástupců obou krajů je v návaznosti na projednání a schválení memoranda naplánováno na den 25. 6. letošního roku. Setkání se zúčastní i zástupci VODÁRENSKÉ AKCIOVÉ SPOLEČNOSTI, a.s. jako zadavatele zpracování úvodní studie řešení propojování vodárenských soustav a zástupci společnosti Vodohospodářský rozvoj a výstavba a.s. jako zpracovatele této studie.

 

REKLAMA