Video

REKLAMA

Partnerské weby

LOGO_vysocina_chutna

V Českém Těšíně za teplo a teplou vodu lidé zaplatí méně

teplo_cena
Obyvatelé Českého Těšína zaplatí ve výučování za loňský rok o 20 až 25 korun méně za každý gigajoule než před rokem. Informovala o tom ve čtvrtek mluvčí českotěšínské radnice Dorota Havlíková.

Vedení Bytového podniku již podruhé za sebou snížila cenu díky změně v systému nakupování plynu a snížení provozních nákladů. Na centrální dodávce tepla z městských kotelen je závislých sedm tisíc rodin, tedy většina obyvatel 26tisícového města.

„Potvrzuje se správnost našeho rozhodnutí odolat a neprodávat kotelny. Ve městech, kde se tak stalo, už platí více. Našim cílem bylo naopak snížit cenu tepla pro občany, a to se podařilo,“ řekl českotěšínský radní a předseda představenstva bytového podniku Marek Kufa.

REKLAMA

Stoprocentním vlastníkem bytového podniku, a tedy i kotelen, zůstává město Český Těšín. Kufa dodal, že teplárenství je výnosnou oblasti podnikání a vedení města stále čelí nátlaku podnikatelských skupin na privatizaci kotelen. „Ve stávajícím složení vládnoucí koalice jsme schopni tomu odolat. Našim cílem je udržet si kontrolu a zajistit co nejnižší cenu tepla a teplé vody, což je dnes podstatná část rodinného rozpočtu. Pokud by kotelny ovládl soukromý vlastník, jeho cílem by byl, což je logické, co nejvyšší zisk,“ vysvětlil Kufa s tím, že zatím generovali přiměřený zisk tak, aby měli pouze na potřebné investice i údržbu.

Situace na světových trzích podle ředitele bytového podniku Josefa Gabzdyla potvrzuje správnost rozhodnutí zůstat věrný plynu. „Je to ekologický zdroj. Navíc nyní jdou ceny uhlí nahoru, a pokud vláda neprolomí těžební limity, bude tento trend pokračovat. Výroba tepla z uhlí bude nově zatížena nutností nakupovat od roku 2013 emisní povolenky, a to se opět projeví v konečné ceně pro odběratele,“ dodal Gabzdyl.

zdroj: MEDIAFAX

REKLAMA