Video

REKLAMA

Partnerské weby

LOGO_vysocina_chutna

Chytré sítě změní energetiku k nepoznání

solarni_energie_03

První zkušenosti z provozu takzvaných chytrých energetických sítí (smart grids) v několika severoamerických městech ukazují, že tento systém představuje budoucnost především při využívání decentralizovaných energetických zdrojů, zejména solárních a větrných.

REKLAMA

Zatím nejdále pokročily na kontinentu v zavádění chytrých sítí Austin v Texasu, Boulder a Fort Collins v Coloradu, Sakramento a San Diego v Kalifornii, Maui na Havaji,Tempe v Arizoně, kanadské Toronto, Worcester v Massachusettsu a metropole USA Washington. Podle U.S. News & World Report sice potrvá ještě desetiletí než tento systém dozraje, avšak už dnes umožňují chytrá měřidla monitorovat domácnostem spotřebu energie.S chytrými sítěmi počítá také evropská energetika. Určena je pro ně část z nejméně 52 miliard eur vyčleněných na realizaci strategického energetického technologického plánu (SET Plan).

Projekty realizuje Evropská průmyslová iniciativa pro chytré sítě tvořená distribučními a technologickými společnostmi; jediným zástupcem distributorů ze střední Evropy je ČEZ.Chytré sítě se zatím testují na realtivně malých územích – ve velkých aglomeracích jako v USA, anebo ve vzdálených, uzavřených regionech. Společnost ČEZ sbírá zkušenosti už dva roky na Vrchlabsku. Firma instaluje chytré měřicí přístroje, jež jsou předpokladem pro další formy efektivního využívání energie:Údaje na displeji informují spotřebitele o aktuální ceně čerpané elektřiny, takže se může rozhodovat flexibilněji.

Počítačový systém dokáže regulovat vnitřní teplotu domu v závislosti na okolních podmínkách, aby se interiér zbytečně nepřetápěl nebo nevychlazoval. Vše bude možné řídit na dálku z počítače nebo mobilního telefonu. Prostřednictvím textové zprávy dokáže také systém varovat majitele v případě poruchy – třeba prasklého vodovodu či dlouhodobějšího výpadku proudu.Koncept chytrých sítí se orientuje především na domácnosti. Jeho slabinou je, že nezahrnuje centralizovanou průmyslovou výrobu.


Informace pro gurmány a milovníky jídla na Vysočině - Vysočinachutná

Vysočina plná novinek a aktuálních informací

Facebook energytv.cz

REKLAMA