Video

REKLAMA

Partnerské weby

LOGO_vysocina_chutna

Cvičení v areálu jaderné elektrárny prověřilo čtyři desítky hasičů

cviceni hasicu JE DUKOVANY

Přes 40 hasičů a 17 hasičských aut přijelo v pondělí ráno se zapnutými majáky do Jaderné elektrárny Dukovany na součinnostní cvičení.

REKLAMA

Nový pracovní týden začal pro Jadernou elektrárnu Dukovany a její okolí cvičením hasičů. Cílem výcviku bylo ověřit součinnost a fungování vzájemného spojení mezi hasiči Kraje Vysočina, Jihomoravského kraje a hasičů elektrárny. Nedílnou součástí bylo testování vzájemné komunikace a efektivního využití technického a personálního zajištění jednotlivých hasičských jednotek a procvičení spolupráce a komunikace se záchrannou skupinou.

cviceni hasicu JE DUKOVANY 1

„Komunikace je při takovémto hromadném zásahu velice důležitá a z hlediska elektrárny prioritní,“ řekl náměstek pro Úsek IZS a operačního řízení HZS Kraje Vysočina Libor Hanuška. Cvičení prověřilo i další věci. „Odzkoušeli jsme také hromadný příjezd velkého množství hasičské techniky záložním vjezdem elektrárny a výdej prostředků, které při vjezdu mají zasahující hasiči obdržet, což je pro ně velmi důležité,“ doplňuje.

cviceni hasicu JE DUKOVANY 2

Scénář cvičení obsahoval simulaci pádu letadla do areálu dukovanské elektrárny a následné řešení požáru objektu reaktorovny 4. reaktorového bloku. Jednou z částí cvičení tak bylo ověření možnosti využití výškové techniky pro provedení zásahu. „Vysokozdvižná plošina, kterou v elektrárně máme, dosahuje do výšky 44 metrů, což je pro většinu objektů v elektrárně dostačující. Dnes jsme cvičně z Brna povolali druhou s dosahem 50 metrů – tedy výšky střechy reaktorovny – a na té jsme zřídili pozorovací a naváděcí stanoviště,“ sdělil velitel HZS EDU Josef Čapek.

cviceni hasicu JE DUKOVANY 3

Foto: archiv Jaderné elektrárny Dukovany

Cvičení se zúčastnilo celkem 17 zásahových vozidel se 42 profesionálními hasiči. Sjely se Hasičské záchranné sbory z Brna, Ivančic, Rosic, Náměště nad Oslavou, Třebíče, Jihlavy, Moravských Budějovic, Moravského Krumlova a Hrotovic. 

REKLAMA