Video

REKLAMA

Partnerské weby

LOGO_vysocina_chutna

Deutsche Bank už nebude financovat uhlí

frankfurt deutsche bank compressed

Německý bankovní gigant oznámil, že už nebude financovat výstavbu nových uhelných dolů a elektráren. Navíc hodlá utlumit také své stávající aktivity v tomto sektoru. Změnou politiky chce údajně přispět k naplnění cíle přijatého na loňské klimatické konferenci v Paříži.

REKLAMA

„Těší nás, že se k Pařížské dohodě přihlásilo více než 400 soukromých i veřejných organizací. Tato skutečnost podtrhla náš závazek chránit světové klima a zastavit růst globálního oteplování na 2 °C,“ uvedla banka v nejnovější revizi pokynů pro financování těžby a spalování uhlí.

Podle Henrika Böhma, předního komentátora rozhlasové stanice Deutsche Welle, však nejnovější vývoj jen ukazuje absenci srozumitelné strategie a snahu managementu zakrýt zklamání z loňského hospodářského výsledku: minus 38 miliard korun.

Zatím není jasné, jakým tempem a způsobem chce Deutsche Bank opustit své stávající uhelné aktivity. Nejspíš ale v tomto směru nebude podnikat žádné razantní kroky. Jediným stanoveným milníkem je totiž pouze pětinová redukce v průběhu následujících tří let.

Rozhodnutí banky přirozeně přivítali němečtí Zelení. „Doufáme, že 20 procent je jenom začátek a že Deutsche Bank v blízké budoucnosti zastaví všechny své (uhelné) investice,“ uvedl místopředseda parlamentní frakce Zelených Oliver Krischer.

frankfurt deutsche bank compressed

Zdroj: wikipedia.com

První známkou odklonu Deutsche Bank od uhelného odvětví bylo podle deníku Guardian zrušení financování australského přístavu Abbot Point poté. Proti tomuto záměru tehdy podepsalo petici 180 tisíc Němců. A před necelým rokem banka oznámila, že se hodlá zbavit úvěrů amerických firem těžících uhlí metodou mountaintop (odkrývání svrchních vrstev hory).

Deutsche Bank je nejenom největší bankou v Německu, dosud také patřila k hlavním zdrojům kapitálu pro světové uhelné investory. Jak připomínají Financial Times, jen v letech 2013 až 2015 jim poskytla úvěry v celkové výši přes 170 miliard korun.

Zdroj: iUHLI.cz

REKLAMA