Video

REKLAMA

Partnerské weby

LOGO_vysocina_chutna

Energetici ostřelují návrh antifosilního zákona

uhli tezba ikona freeimagescom

Antifosilní zákon ještě ani neprošel připomínkovým řízením a už vyvolává negativní emoce u významných představitelů českých energetických firem a varovně zdvižené prsty odborníků.

REKLAMA

„Antifosilní zákon má jen sedm paragrafů, ale bezprostředně ohrožuje celý systém české energetiky,“ vymezuje se proti antifosilnímu zákonu bývalý ministr životního prostředí Tomáš Chalupa. Za problematický označil zejména v zákoně skrytý princip nadřazenosti agendy životního prostředí vůči hned několika vládním politikám, výkonu státní správy i národní energetické koncepci.

tomas chalupa IUHLI

Podle bývalého ministra životního prostředí Tomáše Chalupy ohrožuje antifosilní zákon celý systém české energetiky. Foto: wikipedia.org David Sedlecký

Odborníci zpochybňují také hlavní cíl zákona – snížit do roku 2050 emise oxidu uhličitého o 80 procent. „Tyhle ambice jdou nad rámcem požadavků EU. I ochrana životního prostředí má nějaké hranice,“ vyjádřil své přesvědčení Josef Fiřt, ředitel společnosti Euroenergy. Předseda Hospodářské komory ČR Vladimír Dlouhý k tomu dodal, že stávající unijní cíle přitom republika bez potíží splní. „Čtyřicetiprocentní pokles v Evropě zpomalí globální oteplování jen o 0,02 stupně, ale bude nás stát neuvěřitelných 2,5 bilionu dolarů,“ rozhorlil se Chalupa.

Evropa dnes produkuje jen desetinu světových emisí kysličníku uhličitého a z tohoto množství jde jen pětina na vrub výroby elektřiny. Systém emisních povolenek se prakticky zhroutil a výdaje na omezení produkce CO2 by se měly investovat smysluplněji. „Od roku 1990 jsme v Česku díky transformaci ekonomiky dosáhli snížení emisí o dvě pětiny, a to bez jakékoli politiky ochrany klimatu. Každá další ušetřená tuna bude znamenat bolestný zásah do konkurenceschopného, rozvinutého průmyslu,“ dodal Chalupa.

Antifosilní zákon by se měl dostat na stůl vlády na přelomu února a března 2017. Výhrady ke stávajícímu návrhu z dílny ministerstva životního prostředí již vedle energetiků a hospodářské komory vyjádřil také rezort průmyslu a obchodu a Svaz průmyslu a dopravy ČR. Zákon obsahuje pevný závazek do roku 2050 i mechanismy pro stanovení dílčích pětiletých cílů.

Zdroj: iUHLI.cz

 

REKLAMA