Video

REKLAMA

Partnerské weby

LOGO_vysocina_chutna

Lidem bez uhlí pomůže Tykačova firma

uhli tezba ikona freeimagescom

Severní energetická připravila mimořádné dodávky tříděných druhů pro lidi na Frýdlantsku a Plzeňsku. Reaguje tak na výpadek dodávek uhlí z Polska, které způsobil sesuv půdy v dole Turów.

REKLAMA

Kromě navýšeného množství tzv. ořechu II, který je pro domácí vytápění využíván nejčastěji, připravila i speciální druh, tzv. pecku. Firma zvláštními dodávkami pomůže tamním spotřebitelům pokrýt kritický nedostatek paliva na začátku topné sezóny. Uvedl to podle Mosteckého deníku Ondřej Peroutka, obchodní ředitel Severní energetické.

turow IUHLI WIKIPEDIA

Výpadek dodávek uhlí způsobil velký sesuv půdy v polském dole Turów. Foto: wikipedia.com

Výpadek dodávek uhlí způsobil velký sesuv půdy v polském dole Turów. K němu došlo na konci září, půda se ale pohybovala ještě několik dní. Lavina byla dlouhá několik set metrů a klesala rychlostí tři až čtyři metry za hodinu. Zničila vnitřní část těžební jámy. Sesuv by podle odborníků neměl nijak narušit půdní stabilitu v okolí dolu.

Vedení Turówa zastavilo až do odvolání dovoz a prodej uhlí soukromým zákazníkům. Hnědé uhlí dodává jen pro elektrárnu Turów. „Zásoba paliva pro elektrárnu není ohrožena, máme zásobníky s uhlím, které využíváme,“ řekla Sandra Apanasionek, mluvčí PGE.

Těžba by se podle pracovníků dolu mohla obnovit 1. listopadu a to do té míry, která odpovídá výrobním kapacitám před sesuvem. Následky sesuvu odstraňuje v dole 150 pracovníků v každé směně. Náklady na obnovu se odhadují na minimálně 50 milionů zlotých (přibližně 350 milionů korun).

Zdroj: iUHLI.cz

REKLAMA