Video

REKLAMA

Partnerské weby

LOGO_vysocina_chutna

Podivný obchod ČEZ s exministrem ODS

martinkuba foto ods compressed

Bývalý ministr průmyslu za ODS Martin Kuba se pustil do energetiky. Partnerem mu přitom není nikdo menší než ČEZ. Společný podnik se zaměřuje na menší energetické sítě.

REKLAMA

Firma OIG Energy, jež patří exministrovi a dvěma partnerům, založila s ČEZ těsně před koncem loňského roku společný podnik ČEZ LDS. Ten se specializuje na lokální distribuční systémy – menší energetické sítě vhodné pro firmy, nemocnice, školy a podobně velké budovy. Je to relativně nová služba, která má hrát v měnící se energetice čím dál významnější roli. Kuba přinesl do firmy kontakty a jeho partneři odbornost, uvedla MF Dnes.

Koupě Kubovy firmy je však podle minoritního akcionáře a analytika skupiny J&T Michala Šnobra jedním z mnoha dokladů nekoncepčnosti investiční politiky ČEZ. „V nákupech i prodejích aktiv má ČEZ guláš, nedávají žádný smysl,“ řekl Šnobr. „Je-li do toho navíc zainteresován bývalý ministr, obávám se, že tu ČEZ opět řeší něco jiného než efektivní investici do budoucna. Třeba solární elektrárny ČEZ také vykupoval od různých známých jmen a výsledky pak nebyly pro ČEZ pěkné,“ dodal.

martinkuba ods compressed

Foto: ODS

OIG Energy vlastní Kuba se dvěma společníky. Jedním je Adam Kotalík, mediální expert, spolutvůrce volebních kampaní ODS, někdejší Kubův poradce na ministerstvu a také generální ředitel fotbalové Sparty. Oba muži spolu už několik let podnikají, mají výrobní firmy i obchod. K energetice se dostali přes třetího partnera v OIG Energy, jímž je Vlastimil Russ. Právě on je expertem na lokální distribuční sítě. Russ v energetice působí skoro čtvrtstoletí. Dlouho pracoval pro společnost E.ON, v jejíchž službách se začal lokálním sítím věnovat.

Právě Russ byl údajně pro ČEZ hlavním důvodem, proč se polostátní skupina s OIG Energy spojila. Jenomže aby se Russ uplatnil u tak atraktivního partnera, jako je ČEZ, potřeboval k tomu ještě někoho, kdo mu otevře dveře, tedy Kubu. „Spojili jsme know-how pana Russa s mými kontakty z obchodu,“ řekl exministr.

Zdroj: iUHLI.cz

REKLAMA