Video

REKLAMA

Partnerské weby

LOGO_vysocina_chutna

Tříděného uhlí je letos dostatek

lom bilina e1437342041708

I když je zatím letošní zima mrazivější než ty předešlé, loňský scénář s dlouhými výpadky se neopakuje.

REKLAMA

Většina maloodběratelů i obchodníků se před sezónou předzásobila. Na zvýšenou poptávku se připravily i Severočeské doly, producent bílinského nízkosirnatého uhlí.

Obavy obchodníků se tak z velké části nenaplnily. „Vloni byla situace horší. Sice jsme nevyužili letní ceny, ale nakoupili jsme dostatek uhlí za nižší ceny v posledním kvartálu,“ uvedl Jan Heřmánek, ředitel společnosti Domes Bylany. Podobně jsou na tom i další velkosklady. „Každý, kdo v tomhle oboru už nějakou dobu podniká, si už zásoby vytvořil,“ potvrzuje základ strategie Petr Borovanský, předseda představenstva firmy Paliva Písek.

Mnozí drobní obchodníci a koncoví spotřebitelé přesto situaci podcenili. „My jako velkoobchod sice máme dostatečné zásoby, vím ale o tom, že některé okolní sklady a lidi uhlí nemají,“ řekl Aleš Rožeň, jednatel janovické firmy Coalex. „Dodávky produkce ze šachet pro koncové spotřebitele vázne, čekací doba bývá zhruba týden,“ upřesnil Heřmánek.

Severočeské doly na podzim na rozdíl od loňské sezóny neevidovaly žádné výpadky, lednový mráz však přinesl znatelný nárůst poptávky a s ním i dílčí problémy. „V lednu jsme vytěžili rekordní objem 110 tisíc tun, což představuje 30procentní meziroční nárůst. Také únorový výsledek očekáváme nadstandardní,“ upřesnil tiskový mluvčí dolů Lukáš Kopecký. Dodal, že firmě se daří všechny své závazky plnit.

lom bilina e1437342041708

Foto: sdas.cz

Lidé z branže se shodují, že nejdůležitější je plánovat s dostatečným předstihem. Severočeské doly budou i letos motivovat k včasnému nákupu jarními cenami, které budou v řádu jednotek procent nižší než ty současné. „Lidé se po předchozích sezónách vyškolili, ale zásoby z léta v těchto dnech už nikdo nemá,“ zpochybňuje nicméně účinek cenotvorby Rožeň.

Letošní leden byl podle meteorologů s průměrnou teplotou minus 5,6 stupňů sedmým nejchladnějším od roku 1961. Nepatrně tužší zima byla naposledy před 11 lety. Také proto pracuje úpravna uhlí v Komořanech u Mostu téměř nepřetržitě. „Posunuli jsme i některé termíny plánovaných technických odstávek, abychom mohli nakládat tak, jak to naši odběratelé potřebují,“ popisuje snahu Severní energetické minimalizovat výpadky její obchodní ředitel Ondřej Peroutka.

Zdroj: iUHLI.cz

REKLAMA