Video

REKLAMA

Partnerské weby

LOGO_vysocina_chutna

Vláda jednala o OKD předčasně

komentar EGTV ikona IUHLI

Jednání o státní pomoci OKD mohlo ve vládě těžko projít. Bylo totiž předčasné.

REKLAMA

Výsledek pondělního vládního jednání o státní pomoci OKD formou koupě firmy státním podnikem není zklamáním. Vznikl přirozeně, protože návrh byl, pokud lze soudit podle informací z médií, podán bez dostatečného odůvodnění.

Jednak ministři postrádali detailní finanční informace a zároveň ještě do konce února běží lhůta na shromáždění a vyhodnocení nabídek soukromých investorů na koupi OKD. To jsou dvě skupiny informací, které je třeba mít na stole, aby se dalo o něčem seriózně rozhodnout.

Pokud bychom chtěli, mohli bychom závěr jednání vykládat dokonce pozitivně, protože by nepřímo mohl být potvrzením, že množina zájemců o OKD není prázdná. V opačné situaci by asi o pomoci OKD mohlo být rozhodnuto ihned.

Proč se tedy za takových okolností dostalo OKD na jednání vlády již nyní? Asi sem trochu vstoupila politika. Pro ministra Mládka to byla možná jedna z posledních příležitostí, jak se prezentovat veřejnosti, má-li na konci února z ministerstva odejít. Navíc předkladatel návrhu toho tolik neriskoval, politické body mohli ztrácet spíše ti, kteří pro státní pomoc ruku nezvedli.

Na skutečné lámání chleba dojde nejspíš později a plně to dává smysl asi až v okamžiku, kdy OKD zveřejní svůj plán restrukturalizace, na který si vzalo odklad do 17. dubna 2017, pokud do té doby nepřijde nějaká špatná zpráva.

Petr Hlinomaz

Zdroj: iUHLI.cz

REKLAMA