Video

REKLAMA

Partnerské weby

LOGO_vysocina_chutna

Stát už vyplatil z programu Zelená úsporám na zateplení domů deset miliard korun

zelena_usporamStav pozastaveného dotačního programu Zelená úsporám projedná ve středu koaliční kabinet Petra Nečase (ODS). Ministerstvo životního prostředí už v rámci programu vyplatilo na zateplení domů zhruba deset miliard korun.

Zatímco v roce 2010 vyplatilo ministerstvo životního prostředí (MŽP) na dotacích v rámci programu přibližně 1,99 miliardy korun, za loňských deset měsíců už to bylo 6,54 miliardy korun. Celkově úřad odhaduje, že žadatelé o dotace získali za celý loňský rok od státu v rámci programu osm miliard korun. Celkem za dobu fungování Zelené úsporám tedy deset miliard korun.

REKLAMA

Letos ministerstvo počítá s vyplacením dalších téměř deseti miliard korun. "Výše čerpání bude závislá na navýšení výdajového limitu Státního fondu životního prostředí ČR na rok 2012," píše se ve zprávě ministerstva.


Dotační program Zelená úsporám spustilo ministerstvo v dubnu 2009. Program je zaměřen na podporu úspor energie a využití obnovitelných zdrojů energie v rodinných a bytových domech. V roce 2010 umožnilo podávat žádosti o dotace na zateplení veřejných budov.


Právě navýšení rozpočtovaných výdajů Státního fondu životního prostředí (SFŽP) letošní rok o 2,2 miliardy korun na 11,42 miliardy korun je součástí stejného bodu, který vláda ve středu projedná. Navýšení peněz pro fond chce prosadit ministr životního prostředí Tomáš Chalupa (ODS).

Důvodem je, že fond nebude moci schvalovat další žádosti o dotace, když na ně nebude mít peníze. "Jedná se o tři až čtyři tisíce žádostí, tedy neuspokojených žadatelů, kteří budou podávat žaloby," upozorňuje Chalupův úřad.

Ministerstvo přitom tlačí čas. Podle smluvních podmínek musí Česko všechny prostředky za prodej emisních povolenek vyčerpat do konce letošního roku. "Pokud nebude navýšen výdajový limit fondu pro rok 2012, budou podle smluvních podmínek nedočerpané finanční prostředky z prodeje emisních povolenek navráceny zpět kupcům, a to včetně vysokých finančních sankcí," přečte si vláda.

Do října loňského roku podali vlastníci bytových a rodinných domů 79 539 žádostí (896 žádostí bylo vyřazeno) za 22,52 miliardy korun. Z těchto žádosti bylo celkem schváleno 64 136 žádostí za 16,62 miliardy korun. V různém stupni rozpracovanosti je dalších 14 507 žádostí za 5,89 miliardy korun. SFŽP obdržel také 1144 žádostí o dotace na zateplení veřejných budov za 5,48 miliardy korun.

zdroj: MEDIAFAX


Praha a okolí plné novinek a aktuálních informací

Jižní Čechy plné novinek a aktuálních informac

Vysočina plná novinek a aktuálních informací

REKLAMA