Video

REKLAMA

Partnerské weby

LOGO_vysocina_chutna

Účastníci klimatické konference v Cancúnu schvalují dohodu o snižování emisí

sklenikove_plyny
Země účastnící se klimatické konference v mexickém letovisku Cancún schválily první část návrhu dohody na snížení emisí, čímž by globální oteplování nemělo přesáhnout dva stupně Celsia. Informuji o tom v sobotu agentury Reuters a AFP.

"Je rozhodnuto," řekla zimbabwská politička Margaret Mukahanana-Sangarwe, když udeřila do gongu, aby oznámila, že bylo dosaženo jednoty.

REKLAMA

Země musí dohodu schválit oficiálně ještě v průběhu soboty. Podpořit ji musí všech 190 účastníků konference OSN. Krátce po 10.00 SEČ AFP informovala, že přijata byla první část dohody.

Proti se zatím staví pouze Bolívie. "Bolívie odmítá tento dokument," oznámil delegát jihoamerického státu Pablo Solon po 20minutovém vášnivém odsouzení kapitalismu a politiky životního prostředí rozvinutých zemí. Bolívie si stanovila nejtvrdší podmínky ze všech - požaduje, aby bohaté země snížily do roku 2017 emise skleníkových plynů na polovinu oproti úrovni z roku 1990.

Někteří delegáti však již varovali Bolívii, že nemůže jako jediná držet přijetí deklarace v šachu. "Dohodu máme. Pravděpodobně tam bude poznámka pod čarou, že Bolívie má námitky," konstatoval Jake Schmidt z rady pro ochranu přírodních zdrojů.

Delegáti o dohodě nehlasují. Nepřijmout ji mohou na základě námitky některé země.

Dohoda byla umožněna tím, že delegáti odložili jednání mezi "chudými a bohatými" o budoucnosti Kjótského protokolu na příští rok. v dohodě z Kjóta se signatáři zavázali snížit emise do roku 2012. Dokument z Cancúnu proto neobsahuje závazek prodloužit Kjótský protokol za rok 2012. I tak ovšem zabrání kolapsu jednání a umožní alespoň mírné omezení emisí a ochranu životního prostředí.

Návrh také usnadňuje sdílení "čistých technologií" jako jsou zařízení na větrnou a solární energii, napomáhá ochraně deštných pralesů a přispívá chudým zemím vyrovnat se s dopady přírodních katastrof, jako jsou povodně, sucha a rostoucí hladina oceánů.

Součástí dohody je také vytvoření fondu pro pomoc chudým státům, aby se s klimatickými změnami snáze vyrovnaly. Spravovat bude asi sto miliard dolarů.

zdroj: MEDIAFAX

REKLAMA