Video

REKLAMA

Partnerské weby

LOGO_vysocina_chutna

Přijďte se naučit, jak perfektně rekonstruovat svůj dům

pasivni-panelak-ikona

Ze starého domu udělat skutečně kvalitní energeticky efektivní stavbu? Jde to! O tom vás přesvědčí interaktivní expozice s názvem Pasivní panelák! Tak na co ještě čekáte?, která je od pondělí 23. 9 až do pátku 4. 10. k vidění v atriu Krajského úřadu v Jihlavě. Unikátní model panelákového bytu o rozměrech 10 m x 10 m ukazuje tři fáze rekonstrukce domu – před rekonstrukcí, po standardní rekonstrukci a po komplexní energetické sanaci budovy, a vysvětluje jejich výhody a nevýhody. Model pasivního paneláku je právě v těchto dnech vystavený na Krajském úřadě v Jihlavě.

REKLAMA

Kvalitní rekonstrukce vyžaduje mnohem víc než jen výměnu oken a zateplení fasády. „Rekonstrukce domů do nižšího energetického standardu jsou šancí, kterou je třeba využít už dnes. V opačném případě si totiž obyvatelé domu na dlouhou dobu zavírají potenciál k úsporám. Do další rekonstrukce se totiž pustí až za dlouhou řádku let,“ říká Jan Bárta, ředitel nezávislé poradenské organizace Centrum pasivního domu, a pokračuje: „Při jednostranném pohledu na zateplování a utěsňování budov se nezřídka stává vnitřní prostředí zdravotně závadným. Nezbytnou součástí moderních izolovaných domů jsou proto také rekuperační jednotky. Proto i v našem modelu najdete ukázku instalace systému řízeného větrání.“


Model je koncipovaný jako interaktivní edukační nástroj – na informačních panelech se návštěvníci například dozvědí, jaké jsou nejvhodnějších způsoby snížení energetické náročnosti budovy. Budou si moci sami změřit, o kolik pomaleji vychládá pasivní dům oproti tomu běžnému, zasoutěžit si, kdo se dříve dokáže vyhnout nekoncepčním a částečným řešením a dosáhnout při rekonstrukci do pasivního standardu, nebo si zatočí kolem štěstí a zjistí, jestli opatření vynaložená na rekonstrukci skutečně odpovídají výsledkům.

Pro jihlavskou veřejnost bude navíc přímo u modelu paneláku v pondělí 30. září od 15.00 do 17.00 k dispozici nezávislý odborník z Centra pasivního domu, aby všem zájemcům individuálně poradil s jejich novostavbou, či rekonstrukcí.

pasivni panelak pozvanka


Úspory energie sledujte na EnergyTV

Vysočina plná novinek a aktuálních informací

REKLAMA