Video

REKLAMA

Partnerské weby

LOGO_vysocina_chutna

V městských bytech Bohumína mění okna, kvalitu město ověřuje testy

vymena_okenV Bohumíně propukla naplno výměna oken v městských bytech za 80 milionů korun nazvaná Okna všem. Město kontroluje, jestli dodávaná okna splňují vše, co stavební firmy deklarovaly a náhodně je odváží ke kontrole, informovala v pátek mluvčí bohumínské radnice Lucie Balcarová.


„Náhodné a neohlášené kontroly budou probíhat po celou dobu akce Okna všem. Chceme tak předejít tomu, aby nám firmy nedodávaly nekvalitní okna. Zároveň se chceme přesvědčit o tom, že okna splňují všechny parametry, které firmy při výběrových řízeních deklarovaly přiloženými certifikáty. Speciálními testy projdou okna od všech dodavatelů,“ uvedl místostarosta Igor Bruzl.

Náklady na kompletní kontrolu jednoho okna vyjdou na 60 tisíc korun. "Okna projdou hned pěti zkouškami. Čeká je test na prostup tepla skly okna a rámem okna, zkoušky průvzdušnosti, vodotěsnosti a odolnosti proti větru. V průběhu testů se okno zcela zničí, město proto bude muset zajistit za testované okno nové," řekla mluvčí.

„Chceme mít stoprocentní jistotu, že jsou dodávaná okna kvalitní. Do zkušebny v Praze jsme teď neohlášeně odvezli hned dvě okna, jedno z domu 1069 na Okružní ulici a druhé z domu 1052 v ulici Čs. armády,“ sdělila Lenka Jochimová z odboru rozvoje a investic.

Na výměnu oken navíc dohlíží speciální stavební dozor. Ten přímo v domech kontroluje harmonogram prací, je denně ve styku s nájemníky a firmami a řeší aktuální problémy a případné stížnosti. Dohlíží i na kontrolu provedené práce a s firmami řeší případná zpoždění či nekvalitní dodávky.

Výměna oken letos bude stát městskou pokladnu 50 milionů korun, v příštím roce pak 30 milionů korun. "Okna se mění v 89 domech, v nichž je dohromady téměř 2000 bytů. Letos se výměna dotkne asi tisícovky bytů," upřesnila mluvčí.

Město si na výměnu oken vzalo půjčku ve výši 50 milionů, kterou splatí v průběhu tří let z vybraného nájemného. „Nová okna, včetně úroků z půjčky na ně, platíme jen a pouze z vybraného nájemného a ne na úkor ostatních obyvatel města. Zatímco my budeme půjčku splácet, lidé už budou díky novým oknům šetřit náklady za teplo,“ doplnil starosta Bohumína Petr Vícha.
V Bohumíně žije 9000 domácností, město přitom vlastní 4506 bytů. Každoročně vkládá radnice veškeré vybrané nájemné v objemu asi 100 milionů zpět do oprav městských domů.

zdroj: MEDIAFAX

REKLAMA
REKLAMA