Video

REKLAMA

Partnerské weby

LOGO_vysocina_chutna

Biopaliva

Veolia Energie ČR bude spolupracovat na platformě pro uhelné regiony

Moravskoslezský kraj se připravuje na přechod k čistší energii a přihlásil se k evropské platformě na podporu rozvoje uhelných regionů. Do přípravy strategie na zmírnění regionálních dopadů odklonu od využívání fosilních paliv se zapojí i Veolia Energie ČR.

 Dohodli se na tom zástupci firmy s náměstkem hejtmana Moravskoslezského kraje Jakubem Unuckou při jeho návštěvě ostravské Elektrárny Třebovice. Náměstek pro chytrý region spolu s ředitelem Moravskoslezského energetického centra Rostislavem Rožnovským si prohlédli hlavní části výroby tepla a elektřiny, včetně dispečinků, odsíření a dalších ekologických opatření.

Nová platforma pro uhelné regiony má pomoci evropským zemím, regionům, subjektům i pracovníkům postavit se výzvě, kterou představuje potřebná hospodářská transformace při přechodu na čistou energii. „Je to příležitost pro kraj i zdejší firmy realizovat rozvojové plány s významným přínosem pro životní prostředí, zavádět moderní technologie v oblasti využití obnovitelných zdrojů, ekologické inovace a vyspělé technologie zpracování uhlí, aniž by to mělo negativní dopad na naše odběratele, zejména domácnosti,“ uvedl Marcel Vrátný, technický ředitel společnosti Veolia Energie ČR.

Místopředseda Evropské Komise odpovědný za energetickou unii Maroš Šefčovič při vzniku platformy prohlásil: „Výzvy, kterým uhelné regiony EU čelí, lze řešit pouze v partnerství se všemi subjekty působícími na místě. Chceme úzce spolupracovat se zúčastněnými stranami na vnitrostátní, regionální i místní úrovni s cílem podpořit strukturální transformaci, k čemuž využijeme konkrétně uzpůsobená řešení a veškeré prostředky, které máme k dispozici.“ Do uhelných regionů by v příštích letech mohly na transformaci směřovat desítky miliard korun.

Energie z odpadní vody přinese úspory

jindrichuv hradec mesto

Jindřichohradečtí vodohospodáři ze společnosti ČEVAK a.s. nově využívají energii, která se ukrývá v městské odpadní vodě. Čistírna odpadních vod se totiž rozrostla o nové zařízení, tzv. kogenerační jednotku. Ta dokáže z bioplynu vyrobit nejen elektrickou energii, ale i teplo.

Číst dál...

V Sasově otevřeli první bioplynovou stanici na biofarmě

sasov_biostanice_ikona

V Sasově na Jihlavsku byla otevřena první bioplynová stanice v ekologickém hospodářství. Slavnostního přestřižení pásky na Biofarmě Sasov Josefa Sklenáře se ve čtvrtek dopoledne zúčastnil i exministr pro životní prostředí a odborník na energetiku a obnovitelné zdroje energie Martin Bursík. Bioplynové stanice umí přeměnit energii slunce, nashromážděnou ve vstupních surovinách, na energii, kterou potřebujeme ke svému životu. Ta sasovská je unikátní velmi pokročilou technologií a tím, že není zaměřena na obvyklou kukuřici, ale namísto toho citlivě zasazena do ekologického cyklu života farmy, kdy využívá zejména statkový hnůj, trávy a senáže. 

Číst dál...

REKLAMA