Video
REKLAMA
Nejčtenější články
- Ekologické projekty získaly ocenění v programu Vysočina šetří energii
- Pražské domácnosti si v příštím roce připlatí za elektřinu o 2,7 procenta více
- Plyn pro domácnosti od RWE bude levnější, distributor zohledňuje snížení poplatků
- BLOG: Němci přijdou místo kopečku zmrzliny o bavoráka
- V Českých Budějovicích se budou znovu vzdělávat energetičtí poradci
Hasiči a energetici nacvičovali záchranu pracovníka po zásahu elektrickým proudem ze stožáru velmi vysokého vedení
- Podrobnosti
- Vytvořeno 18. 6. 2021 10:45
Série záchranných cvičení, na nichž spolupracují energetici a hasiči, pokračuje. Po cvičení ve Zlínském a Jihomoravském kraji si tentokrát vyzkoušeli záchranu zraněného pracovníka ze stožáru velmi vysokého napětí hasiči-lezci z Kraje Vysočina. Koncepce cvičení vycházela ze situace, která se může pracovníkům EG.D provádějícím údržbu stožáru stát. Simulovaná situace byla jednou z variant dvoudenního společného praktického výcviku Hasičského záchranného sboru Kraje Vysočina a pracovníků z distribuční společnosti EG.D.
„Tento výcvik vychází ze systematické spolupráce s krajskými krizovými štáby a složkami integrovaného záchranného systému. Díky těmto cvičením si můžeme prověřit, jak funguje komunikace se složkami záchranného systému a jak rychle a efektivně dokážeme zasáhnout v krizových situacích. Při cvičení prověřujeme i připravenost našich pracovníků, a to montérů v terénu, pohotovostní služby a dispečinku.
REKLAMAProto je pro nás velice důležité si mimořádné situace nacvičit a poté vyhodnotit průběh i výsledky, abychom zjistili, co zlepšit a na co se více zaměřit,“ říká Zdeněk Bauer, předseda představenstva EG.D.
„Mimořádné situace mohou nastat, přestože věnujeme mnoho času bezpečnosti práce, školení, edukaci i první pomoci. Musíme na ně být připraveni co nejlépe a tato společná cvičení s hasiči nám v tom velmi pomáhají,“ dodává Zdeněk Bauer.
Výcvik probíhal na lince velmi vysokého napětí mezi obcemi Nížkov a Buková. Záchranu pracovníka ze stožáru velmi vysokého napětí si vyzkoušela lezecká skupina z kraje. Kromě uvedené varianty, si hasiči-lezci prověřili i další postupy při záchraně osoby z výšky ve specifickém prostředí, kde může dojít ke zranění nejen zachraňovaného člověka, ale také záchranářů či pracovníků, kteří se starají o údržbu distribuční soustavy.
„Cílem výcviku bylo ověření připravenosti lezeckých skupin, technického provedení záchrany osob v komunikaci s distributorem EG.D,ověření dojezdových časů a taktiky zásahu,“ vysvětluje plk. Jiří Němec, ředitel HZS Kraje Vysočina.
Na distribučním území EG.D již proběhlo cvičení s hasiči ze Zlínského kraje, kde byla simulována záchrana paraglidisty, který uvízl ve vodičích velmi vysokého napětí. V Jihomoravském kraji pak hasiči ve spolupráci s energetiky zachraňovali člověka ze stožáru velmi vysokého napětí.
Pro energetiky i hasiče jsou tato cvičení důležitá, protože jim pomáhají simulovat situace, k nimž může skutečně dojít a v nichž si můžou nacvičit, jak zachraňovat životy ve specifických podmínkách. Bohužel i přes veškerou snahu a osvětu evidují energetici desítky případů nehod, které končí tragicky. Nejvíce při kontaktu zemědělské a stavební techniky s elektrickým vedením.
Jak cvičení probíhalo
Ve středu 16. 6. v 9:00 došlo ke zranění pracovníka zajišťujícího údržbu stožáru velmi vysokého napětí, zůstává v bezvědomí, zaklíněný v konstrukci stožáru. Jeho kolega okamžitě volá záchranku, informuje dispečink a pohotovostní službu EG.D s přesnou lokalizací místa, kde se nachází. Po jeho oznámení je aktivován Hasičský záchranný sbor Kraje Vysočina, který vyhlašuje poplach a určuje jednotky hasičů-lezců k výjezdu. Po příjezdu lezeckého družstva hasičů je proveden samotný zásah ve výšce s použitím všech dostupných technických i ochranných prostředků. Je nutné osobu zajistit, vyprostit, transportovat na bezpečné místo a předat do péče zdravotníkům.
O společnosti EG.D:
Společnost EG.D zásobuje elektrickou energií 1,5 milionů odběrných míst zejména v jižních Čechách, na jižní Moravě a Vysočině a dalších 110 000 odběrných míst zemním plynem, a to v jižních Čechách a v části Vysočiny. EG.D každoročně investuje do modernizace sítě více než pět miliard ročně, do roku 2025 by investice měly dokonce přesáhnout 31 miliard korun. Z toho více než 7,3 miliard korun poputuje na implementaci chytrých technologií a digitalizaci.