Video

REKLAMA

Partnerské weby

LOGO_vysocina_chutna

Většina elektřiny v Česku je stále z uhlí

uhli tezba ikona freeimagescom

Podíl výroby elektřiny z uhlí se oproti loňsku zvýšil o 0,7 procentních bodů na 51,4 %. Přes soustavnou veřejnou podporu obnovitelných zdrojů energie se sluneční a větrné elektrárny podílely na domácím energetickém mixu jen jednou třicetinou. I taková zjištění vyplývají z pohledu na údaje za rok 2015, které v srpnu zveřejnilo Ministerstvo průmyslu a obchodu.

REKLAMA

graf vyroba elektriny cr 2015 EGTV

Nejvíce elektřiny se u nás vyrábí na začátku roku, naopak na konci léta klesá měsíční produkce až k pouhým šesti tisícům gigawatthodin. Vedle prvenství v objemu vyrobené elektřiny patří uhlí spolu s bioplynem a biomasou mezi nejstabilnější zdroje energie. Naopak jednoznačným rekordmanem v rozkolísanosti jsou solární elektrárny, které v listopadu do sítě dodaly 40krát méně energie než v červenci. Výkyvy v poptávce a produkci pak vyrovnávají především tepelné elektrárny.

Oproti roku 2014 se celková výroba elektřiny snížila z 85,9 na 83,9 gigawatthodin. Protože se však zvýšila tuzemská spotřeba, vzrostl zároveň dovoz elektřiny ze zahraničí na téměř dvojnásobek. Přesto se v Česku produkuje o 18 procent více elektřiny, než se zde spotřebuje.

Díky málo ambicióznímu závazku patří Česká republika mezi devět členských států EU, které již splnily své cíle v oblasti obnovitelných zdrojů energie pro rok 2020. Vloni jejich úhrnný podíl činil 13,3 procenta, což je prakticky stejná hodnota jako o rok dříve. Největší porci koláče obnovitelných zdrojů si tradičně ukousla vodní díla, přičemž dvojice přečerpávacích elektráren „vyrobila“ více elektřiny než všechny velké přehrady dohromady. Nejmenší zdroj s podílem pouze 0,7 procenta představují větrné elektrárny, jejichž podpora začíná v řadě evropských států ochabovat.

Michal Janko

Zdroj: iUHLI.cz

REKLAMA