Video

REKLAMA

Partnerské weby

LOGO_vysocina_chutna

Hongkong investuje do čínských reaktorů

jaderne_palivo

Hongkongská elektrárenská společnost CLP, jedna z největších energetik v jihovýchodní Asii, investuje 70 miliard jüanů (7,5 miliardy eur) do projektu jaderné elektrárny Jang-ťiang. Její výstavba začala v roce 2008 a spuštění prvního tisícimegawattového bloku CPR-1000 se plánuje už za dva roky.

REKLAMA

Dohodou, kterou CLP uzavřela s provozovatelskou společností CGNPC, získá šestinový podíl na elektrárně, oznámila nukleární informační síť NucNet.

Bezpečné dodávky elektřiny považuje hongkongská společnosti za záruku dalšího hospodářského růstu sedmimiliónové megapole v provincii Kuang-tung na jihu Číny. Místní odborníci předpokládají, že do roku 2020 dosáhne podíl atomového proudu na celkovém hongkongském mixu poloviny. Prvním krokem k tomuto cíli byla společná výstavba dvou reaktorů v Daya Bay o výkonu 984 MW každý.

Projekt francouzského trojokruhového jaderného bloku Číňané posléze zdokonalili a modernizovali a vlastní bloky CPR-1000 budují v Jang-ťiangu a čtyřech dalších lokalitách. Výstavba každého trvá podle Světové nukleární asociace 52 měsíců. Elektrárna Jang-ťiang vyrůstá 200 km jihozápadně od Hongkongu ve dvou etapách; první čtyři bloky se budou uvádět do provozu v ročním intervalu, v roce 2017 se začnou stavět poslední dva.

V současné době se v Číně buduje 26 reaktorových bloků, plných čtyřicet procent všech rozestavěných na Zemi, o celkovém výkonu 28,7 tisíce MW (jeden temelínský blok má kapacitu tisíc MW). Čínská energetika disponuje nyní 14 bloky o kapacitě 12 tisíc MW, ještě během tohoto desetiletí se plánuje zvýšit ji na 40 tisíc MW. Podíl atomu na čínské energetice se zvýší ze současných dvou na pět procent, uvádí MAAE.

Dodavateli budou vedle Američanů, Rusů a Francouzů ve stále větší míře domácí společnosti. Rozhodující technologii představují tlakovodní reaktory (typu AP, VVER, EPR, CPR), uvažuje se i o ruských zdrojích BN-800 s rychlými reaktory chlazenými sodíkem, vyplývá z analýz Světové nukleární asociace.

REKLAMA