Video

REKLAMA

Partnerské weby

LOGO_vysocina_chutna

Průzkum: Češi jaderným elektrárnám důvěřují, ale přiklánějí se k ověření jejich bezpečnosti

temelin
Obavu z jaderné energetiky v současnosti nepociťuje 54 procent občanů a téměř 55 procent lidí se za účelem zvýšení energetické soběstačnosti vyslovilo pro navýšení kapacit jaderných elektráren. Vyplývá to z výsledků průzkumu, který v úterý zveřejnila společnost SANEP.

Téměř dvě třetiny populace, celých 60 procent, rovněž nadále podporují dlouhodobou energetickou koncepci vlády, která v rámci podpory ekologicky čisté výroby energie počítá s rozvojem jaderných elektráren.

REKLAMA

Tuzemské jaderné elektrárny Dukovany a Temelín považují za bezpečné skoro tři čtvrtiny obyvatel, vyplývá dále z průzkumu.

I přes důvěru v bezpečnost českých elektráren však téměř 59 procent dotázaných sdílí názor, že by Česká republika měla přistoupit ke stejnému kroku jako Německo, které po událostech v Japonsku plánuje přezkoumání bezpečnosti všech svých jaderných elektráren.

K bezpečnosti jaderné energetiky se vyjádřila i předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová. Jejím slovům důvěřuje 67 procent občanů.

Dostatečnými informacemi, jak se zachovat v případě stavu "jaderného ohrožení", má podle výsledků zkoumání v současnosti pouze 31 procent Čechů.

Průzkum se uskutečnil ve dnech 16 až 19. března na celkem 6 564 dotázaných starších osmnácti let.

zdroj: MEDIAFAX

REKLAMA