Video

REKLAMA

Partnerské weby

LOGO_vysocina_chutna

Vláda projedná další kroky k rozšíření Temelína

temelin
Vládu čeká jednání o krocích k rozšíření jaderné elektrárny Temelín, které by měla podniknout v letošním a příštím roce. Materiálem by se kabinet Petra Nečase (ODS) měl zabývat na svém středečním jednání.

"Jde o nesmírně závažnou věc, a když vezmeme v úvahu výstavbu, provoz a pozdější likvidaci, jedná se o závazek téměř na sto let," řekl premiér Nečas, když se kabinet tímto tématem zabýval naposledy.

Vláda počítá s harmonogramem na období 2011, 2012 a 2013, přičemž v roce 2012 bude termín pro podání nabídek. O rok později by se měl vybrat vítěz.

REKLAMA

O přidělení zakázky, jejíž hodnota by se mohla vyšplhat až na půl bilionu korun, se nyní ucházejí ruský Atomstrojexport z polostátního holdingu Rosatom, americká společnost Westinghouse nebo francouzsko-německá Areva.

Atomstrojexport je přední ruskou společností, která se specializuje na stavbu jaderných elektráren v zahraničí. Podle stránek společnosti je kontrolována Federální agenturou pro jadernou energii (Rosatom). Větší část akcií (50,2 procenta) Atomstrojexportu patří společnostem Zarubežatomenergostroj (44 procent) a Tvel (6,2 procenta), které stát kontroluje prostřednictvím Rosatomu. Zbylá procenta patří Gazprombance, která je největší ruskou nestátní bankou. Většinu jejích akcií vlastní společnost Gazprom. Společnost Atomstrojexport v současnosti buduje jaderné elektrárny v Číně, Indii a Íránu.

Areva je francouzskou společností, jejíž většina patří Francii a zbytek německé společnosti Siemens. Jedná se o jednu z největších světových společností v oblasti jaderné energetiky, jejíž portfolio nabízených produktů zahrnuje i řadu dalších věcí z oblasti energetiky. Kromě jádra se společnost angažuje i ve výrobě elektřiny z obnovitelných zdrojů, jakými jsou biomasa či větrná energie.

Westinghouse Electric Company je americká společnost, jejíž historie sahá až do 19. století. V současné době se specializuje na vše, co se týká jaderné energetiky. Je dodavatelem jaderného paliva, projektantem řady elektráren a distributor technologií.

zdroj: MEDIAFAX

REKLAMA