Video

REKLAMA

Partnerské weby

LOGO_vysocina_chutna

Investoři do fotovoltaických zařízení chystají ústavní stížnost

solarni_elektrarny_01
Na začátku listopadu poslanecká sněmovná schválila novelu omezující podporu solárních elektráren, která má zabránit zdražení elektřiny. Této novele se však brání investoři do fotovoltaických zařízení v České republice. Chtějí získat podporu aspon sedmnácti senátorů a tím zabránit odhlasování novely.

Investoři se snaží přesvědčit senátory, že tento zákrok proti solárním elektrárnám je protiústavní. Podle dosavadních jednání je patrné, že senátoři vnímají tuto situaci, zcela jinak než poslanecká sněmovna, proto se dá očekávat, že senátoři návrh na regulaci fotovoltaiky neodhlasují a zákon skončí zpět ve sněmovně. V opačném případě Česká fotovoltaická průmyslová asiociace podá s podporou senátorů ústavní stížnost.

Mimo jiné asociace pracuje na obecné žalobě, která bude k dispozici českým investorům. Pokud bude novela opravdu odsouhlasena, v lednu příštího roku lze očekávat žaloby a arbitráže přibližně za 260 miliard korun od zahraničních investorů.

REKLAMA

Zdanění fotovoltaiky jako takové má zvýšit míru návratnosti investic ze současných sedmi na patnáct let. Nebude se však týkat solárních elektráren na střechách a budovách s nejvyšším instalovaným výkonem 30kW.

REKLAMA