Video

REKLAMA

Partnerské weby

LOGO_vysocina_chutna

Malé solární elektrárny prý mohou domácnostem ušetřit 2,3 miliardy korun ročně

solarni_elektrarna_mala
Více než 300 tisíc domácností může pokrýt 30 procent své spotřeby elektřiny z malých solárních elektráren. Jak ve středu informovala Česká fotovoltaická průmyslová asociace, znamenalo by to celkovou roční úsporu ve výši 2,3 miliardy korun.

Pokud ceny energií porostou dosavadním tempem, podraží elektrická energie do pěti let o 25 procent, jak uvádí asociace. Běžná domácnost žijící v rodinném domě tak za elektřinu v roce 2016 zaplatí ročně přes 29 tisíc korun, což je o 5750 korun více než doposud. Podle asociace jedinou cestou, jak zvyšování cen uniknout, je samovýroba elektřiny v domácích solárních elektrárnách umístěných na střechách či fasádách obytných domů. Tu by si mohlo pořídit minimálně 300 tisíc domácností žijících v rodinných domech. „Tyto domácnosti ročně utratí 7,5 miliardy korun za elektřinu. Fotovoltaika by jim mohla již dnes pokrýt 30 procent spotřeby elektřiny. To znamená celkovou roční úsporu ve výši 2,3 miliardy korun,“ uvedl Aleš Spáčil, člen představenstva České fotovoltaické průmyslové asociace. Solární elektrárny mohou při akumulaci vyrobené energie podle asociace dokonce pokrýt až 95 procent spotřeby domácnosti – bez akumulace zmiňovaných 30 procent.

Domácnost s elektrárnou pokryje svoji spotřebu, a navíc ročně vydělá na prodeji energie do sítě částku 12 300 korun, naopak rodina bez elektrárny zaplatí za elektřinu ročně 23 tisíc korun. Rozdíl na platebním účtu za elektrickou energii mezi domácností s elektrárnou a bez elektrárny pak činí ročně zhruba 35 tisíc korun. „To není žádná utopie. Solární technologie velmi pokročily co do účinnosti a zároveň zlevnily, takže si takovou elektrárnu může pořídit téměř každá domácnost,“ vysvětlil Spáčil.

REKLAMA

Cena domácí solární elektrárny se pohybuje okolo 425 tisíc korun, přičemž investici je možné částečně zaplatit z bankovního úvěru. Návratnost investice se pohybuje v horizontu 12 let, a to i při částečném bankovním financování. Životnost takové elektrárny přesahuje 30 let. „Za cenu rodinného vozu si může domácnost zajistit levnou elektřinu na příštích 30 a více let. Nemusí být odkázána na diktát cen energetických firem a obtížně odhadnutelný vývoj na trhu s fosilními palivy,“ zdůraznil Spáčil.

Česká republika patří podle něj k zemím s dobrým potenciálem pro fotovoltaiku. Pokud jde ale o využití slunce ke snížení účtu za elektřinu v domácnostech, patří Česko k naprostým outsiderům. „Podíl domácností na současném výkonu solárních elektráren, který činí 1820 MW, je totiž jen tříprocentní. Domácnosti proto nemají z loňského boomu solárních elektráren žádný přímý užitek,“ dodal Spáčil.

zdroj: MEDIAFAX

REKLAMA