Video

REKLAMA

Partnerské weby

LOGO_vysocina_chutna

Prezident Klaus podepsal zákon o fotovoltaice

vaclav_klausZákon, který omezuje podporu výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů, podepsal prezident Václav Klaus. Ve středu o tom informoval mluvčí Hradu Radim Ochvat. "Jak jsem avizoval dříve, svůj podpis k této novele připojuji, protože nyní není jiná možnost jak okamžitě alespoň trochu snížit negativní dopad nadměrné podpory tzv. obnovitelných zdrojů elektřiny na občany a firmy v České republice," uvedl Klaus.

Předlohu ale považuje za dočasné východisko z nouze. "Maximálně apeluji na vládu, aby ihned začala pracovat na řešení koncepčním a dlouhodobém," řekl prezident. Nové řešení musí počítat s právními, daňovými a ostatními připomínkami ze strany Senátu i odborné veřejnosti, je přesvědčený prezident.

Rozhodně by se podle Klause měla ukončit nadměrná státní podpora výstavby fotovoltaických a jiných obnovitelných zdrojů. "Metody, jak lze tuto naprosto bezprecedentní a neobhajitelnou podporu z peněz daňových poplatníků snížit, jsou známé," tvrdí Klaus.

REKLAMA

Zákon je prvním krokem ministerstva průmyslu a obchodu k potlačení takzvaného solárního boomu. Podpora se má podle předlohy od příštího roku zúžit pouze na solární panely na střechách a domech.

Novela zákona zavádí zdanění tržeb provozovatelů solárních elektráren 26procentní daní, zvyšuje poplatek za vynětí půdy ze zemědělského půdního fondu a zavádí darovací daň na emisní povolenky. Takto získanými prostředky chce vláda dotovat distribuční firmy, které ze zákona musí vykupovat elektřinu ze solárních elektráren.

zdroj: MEDIAFAX

REKLAMA