Video

REKLAMA

Partnerské weby

LOGO_vysocina_chutna

Sněmovna souhlasí se změnou rozpočtu kvůli "solárnímu boomu"

snemovna
Poslanci ve středu pustili do druhého čtení novelu státního rozpočtu, kterou předložila vláda kvůli navýšení prostředků na krytí nákladů takzvaného solárního boomu. Zároveň s vytvořením výdajové položky však vzrostou i příjmy, vysvětlil ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09).

"Že tuto novelu předložíme, bylo zřejmé již závěrem loňského roku. Nebylo již možné zapracovat politické rozhodnutí, které jsme udělali v souvislosti s fotovoltaickými elektrárnami, do návrhu státního rozpočtu na rok 2011," uvedl za předkladatele ministr financí.

Novela podle Kalouska pouze právně reaguje na to, co bylo rozhodnuto již minulý rok.

REKLAMA

Úprava spočívá ve vytvoření nové výdajové položky Dotace na obnovitelné zdroje v rozpočtu ministerstva průmyslu a obchodu v hodnotě 11,7 miliardy korun. O stejnou částku vzrostou příjmy kapitoly Všeobecná pokladní správa, konkrétně se bude jednat o daňové příjmy.

Příjmy budou pocházet z nových daní, které vláda zavedla v reakci na tzv. solární boom. Jmenovitě se jedná o odvod z výroby elektřiny ze slunečního záření ve výši 26 procent. Z tohoto opatření má stát získat 4,2 miliardy korun.

Dalším zdrojem je zavedení darovací daně z emisních povolenek ve výši 32 procent. Toto opatření, z něhož stát hodlá získat 4,8 miliardy korun, se týká povolenek, které firmy dostávají prakticky zdarma.

Třetím zdrojem má být zvýšení poplatků za vynětí pozemku ze zemědělského půdního fondu. Tím stát hodlá získat 1,7 miliardy a zbývající miliardu by měl pokrýt vyšší výnos z DPH.

Dále novelizace počítá s kompenzací příjmů obcím, které budou nejvíce postiženy krácením příjmů na výkon státní správy. Výše tohoto příspěvku totiž po úsporných opatřeních vlády klesla o 1,8 miliardy korun.

Zároveň však budou obce participovat na některých daňových opatřeních, která vláda provedla, jako je zdanění státního příspěvku na stavební spoření nebo snížení slevy na poplatníka (tzv. povodňová stokoruna).

Ministerstvo financí však zjistilo, že takto získané prostředky některým obcím ztrátu nepokryjí, protože se rozdělují podle jiné metodiky než příspěvky na výkon státní správy.

Proto v kapitole Všeobecná pokladní správa vznikne nová výdajová položka, z níž se budou obcím ztráty kompenzovat. Celkem bude v této položce 179,8 milionu korun.

Z této položky bude nejvíce postiženým obcím poskytnuta v roce 2011 jednorázová mimořádná dotace ve výši 50 procent ztráty, přičemž ztrátou se rozumí rozdíl mezi očekávaným navýšením daňových příjmů obce a ztrátou ze snížení příspěvku na výkon státní správy.

O tu samou částku ministerstvo financí sníží výdaje kapitoly Všeobecná pokladní správa v položce Podpora exportu; majetková újma; státní záruky; investiční pobídky.

Poslanci návrh přikázali k projednání rozpočtovému výboru.

zdroj: MEDIAFAX

REKLAMA