Video

REKLAMA

Partnerské weby

LOGO_vysocina_chutna

Solární pumpy na vodu zvítězily v ekologické soutěži

cena_zdravi_a_bezpecneho_zivotniho_prostredi_2011Již dvacátou prestižní Cenu zdraví a bezpečného životního prostředí 2011 předal dnes ministr Tomáš Chalupa. Soutěž je jedním z nejdůležitějších ocenění pro instituce, neziskové organizace a firmy za projekty na ochranu životního prostředí, ochranu zdraví a bezpečnost práce. První místo získala společnost Water Solar Technology Ltd. za projekt “Čerpání vody ze slunce”. Odborná porota ocenila zejména skutečnost, že k čerpání vody není potřeba zdroj energie. Proto se tyto systémy hodí například pro ostrovní země.

Porota pod vedením prof. Bedřicha Moldana posuzovala letos 62 příspěvků od velkých společností, malých a středních podniků, místní samosprávy, neziskových organizací, škol a jednotlivců Oproti loňskému roku narostl počet projektů o 11. Soutěž získala podporu Ministerstva životního prostředí ČR, Svazu průmyslu a dopravy ČR a Hospodářské komory ČR.

„Podporujeme firmy i další subjekty, které se chovají odpovědně a zasazují se o péči a zlepšování životního prostředí. Ochrana zdraví i přírody je důležitým tématem i dnes, kdy všichni - nejen firmy - šetří všude, kde to jde. Aktivity Business Leaders Fora bezesporu napomáhají, aby si všichni uvědomili, že chytrá řešení se jim nejen vrátí, ale že mohou i znamenat velké zisky," říká Tomáš Chalupa, Ministr životního prostředí.

REKLAMA


CENA ZDRAVÍ A BEZPEČNÉHO ŽIVOTNÍHO PROSTŘEDÍ
Cena zdraví a bezpečného životního prostředí existuje od roku 1991, tedy právě dvacet let. Za toto období poroty posoudily více než 1000 projektů. Organizátorem soutěže je Business Leaders Forum Prince Charlese. Partnerem projektu je vydavatelství Economia, a.s. Záštitu nad soutěží má Ministerstvo životního prostředí ČR, Hospodářská komora ČR a Svaz průmyslu a dopravy ČR. Do soutěže se mohou přihlásit podniky, instituce, neziskové organizace i jednotlivci, Projekty zpracovávají témata ochrany životního prostředí, ochrany zdraví a bezpečnosti zaměstnanců. Odborná porota nominuje projekty do The European Business Award for the Environment 2012  za Českou republiku.


Na druhém místě se umístila firma Václav Pospíšil s projektem „Cenově dostupné perforované trubky.Tyto speciální perforované trubky slouží k ekonomicky přijatelnému řešení pro jímání a odvod tekutin nebo plynů nebo naopak k jímání vody pro její další využití (včetně pitné vody).

Třetí místo obsadila společnost Kovohutě Příbram nástupnická, a. s. za projekt „Recyklace přenosných baterií s obsahem zinku“. S využitím této technologie je Česká republika schopná plnit náročný cíl materiálového využití pro zpracování přenosných baterií, daný závaznou směrnicí Evropské unie.

Letos poprvé byla vedle kategorie ochrany životního prostředí vyhlášena také kategorie ochrany zdraví. Vítězem této ceny je společnost Vodafone Czech Republic, a.s. za projekt „Jsme stejná krevní skupina“ – podpora dárcovství krve v ČR“. Projekt měl za cíl zvýšit povědomí veřejnosti o problematice dárcovství krve a zvýšit počet prvodárců. Výsledkem bylo přes 6000 nových dárců krve, krev darovalo i 120 zaměstnanců.

„Udržitelný rozvoj a environmentálně příznivý hospodářský růst je "tématem dne". Zároveň se všichni shodují na tom, že jedním ze základních předpokladů úspěchu jsou inovace a nové technologie. Naše soutěž v tomto ukazuje cestu. Bylo předloženo mnoho projektů, které aplikují nové technologie a některé z nich dokonce přinášejí zcela nová a perspektivní řešení,“ uvádí předseda poroty prof. Bedřich Moldan.

Vedle hlavních cen bylo uděleno také osm zvláštních ocenění. V příštím roce se koná Evropské kolo soutěže The European Business Award for the Environment 2012, kam za Českou republiku porota může nominovat celkem deset projektů.

Jubilejní ročník soutěže přináší významnou změnu. Do příštího roku vstupuje soutěž se jménem „Cena Futurum“ a novým vizuálním stylem. Pořadatelem soutěže je nadále Business Leaders Forum Prince Charlese.

REKLAMA