Video

REKLAMA

Partnerské weby

LOGO_vysocina_chutna

V Alternátoru vyroste les. Ukáže využití biomasy

les EGTV ALTERNATOR

V Ekotechnickém centru Alternátor, které se nachází v prostorách bývalé třebíčské Baťovy továrny, se návštěvníci budou moci brzo projít lesem. Ovšem ne tak ledajakým – tento „vyroste“ přímo v budově Alternátoru a poslouží jako názorná edukační pomůcka.

REKLAMA

Kmeny budou stylizovat lesní porost, v němž bude pomocí infotabulí znázorněn koloběh oxidu uhličitého (CO2) při termickém využití biomasy. Návštěvník tak na několika metrech uvidí, jak listy stromů za pomoci fotosyntézy absorbují CO2, který se posléze zase dostává do atmosféry poté, co lidé využijí energii ze spálené biomasy. Následně tento plyn opět zpracují jiné stromy a rostliny, které lze využít jako zdroje energie.

les EGTV ALTERNATOR 1

les EGTV ALTERNATOR 2

Foto: archiv Alternátoru, ekotechnického centra Třebíč

„Celkem zde bude umístěno šestnáct stromů. V tuto chvíli už se příprava exponátu nachází v poslední fázi, jíž je umístění OSB desek, které budou představovat koruny stromů, a zasypání dřevní štěpkou. Vše by mělo být hotové v polovině listopadu,“ sdělil Martin Janík z marketingového oddělení Alternátoru.

Kromě toho lze v tomto „lese“ také najít tabule, kde se návštěvníci dozvědí zajímavosti o různých druzích dřevin a jejich výhřevnosti, zejména při využití biomasy. Právě Třebíč patří v tomto směru mezi českou špičku, protože tamní dodavatel tepla, firma TTS energo, v loňském roce vyrobil 90 % tepla právě z tohoto obnovitelného zdroje.

REKLAMA