Video

REKLAMA

Partnerské weby

LOGO_vysocina_chutna

VIDEO: České Budějovice by do tří let mohly odebírat teplo z Temelína

temelin12
Odebírat teplo z Jaderné elektrárny Temelín by mohlo krajské město České Budějovice. Jak pro agenturu Mediafax ve čtvrtek uvedl primátor Juraj Thoma (OPB), radní nyní řeší, aby v případě napojení nevzrostla nárazově cena tepla pro konečného odběratele.


Elektrárenská společnost ČEZ má zájem vybudovat za téměř dvě miliardy korun celkem 25 kilometrů dlouhý horkovodní přivaděč. Českým Budějovicím by ČEZ garantoval dodávky tepla na zhruba 40 let. “Lze předpokládat, že by v provozu mohla síť být do tří let. Zdroj z Temelína by pokryl jednu třetinu spotřeby ve městě,“ uvedl Thoma.

REKLAMA

JADERNÁ ELEKTRÁRNA TEMELÍN
Jaderná elektrárna Temelín je elektrárna s největším instalovaným výkonem v Česku, byla vybudována jako zdroj elektrické energie, který pracuje v energetické soustavě v režimu základního zatížení. Vyrábí elektrickou energii ve dvou výrobních blocích, v každém z nich pracuje jeden jaderný reaktor o výkonu 981 MW.  Stavba jaderné elektrárny Temelín ukončila nutnost dovážet elektřinu z okolních regionů, především z ekologicky zatížených severních Čech. JE Temelín tak nahradila uhelné elektrárny. Jaderná elektrárna Temelín také zajišťuje dodávky tepla ve formě horké vody pro větší města v okolí.

 

 


 

Elektrárna má instalované dva bloky z původně plánovaných čtyř, každý s elektrickým výkonem 1000 MW. V roce 2006 elektrárna vyrobila přibližně 12 TWh (43,2 PJ) elektrické energie, což představovalo přibližně 14 % výroby elektřiny v Česku a kolem 23 % výroby ČEZ. Podíl na instalovaném výkonu elektráren v Česku byl v roce  2005 11,43 %.[2]



Pro město je také zásadní, aby cena za tepelnou energii byla ve výsledku nižší, než je z uhlí či zemního plynu. Z dosavadních jednání se zástupci firmy ČEZ vyplývá, že by se cena zvyšovala jen o roční míru inflace. "Tím bychom se vyvarovali veškerých zdražování tepla kvůli zvýšení cen jiných komodit,“ zdůraznil primátor.




České Budějovice jsou teplem zásobovány ze zdejší teplárny, která funguje na uhlí. Vedení města také zajímají investice, které by s sebou nová možnost dodávky přinesla. “Teplárna by totiž v příštích letech musela investovat do odsíření stovky milionů korun. Uvažuje se rovněž i o stavbě kotlů na biomasu, kde by náklady byly asi tři čtvrtě miliardy korun,“ dodal Thoma.
Stavbu parovodu už schválilo ministerstvo životního prostředí. Na životní prostředí by stavba neměla mít zásadní vliv.

JE Temelín má horkovodem dodávat asi milion gigajoulů tepla. V současné době zásobuje nedaleký Týn nad Vltavou. Někteří obyvatelé města ovšem míní, že vytápění parovodem je drahé.“Ročně platíme za vytápění našeho rodinného domku přes třicet tisíc korun. Když stavěli Temelín, slibovali nám elektřinu zadarmo a teplo taky, zůstalo však bohužel jen u slibů,“ řekla agentuře Mediafax obyvatelka Týna Věra Daňková.

Kromě Temelína chce ČEZ v budoucnu využívat i teplo z jaderné elektrárny Dukovany na Vysočině, které by vytápělo Brno.

zdroj: MEDIAFAX

REKLAMA