Video

REKLAMA

Partnerské weby

LOGO_vysocina_chutna

Datová centra Applu přejdou na obnovitelnou energii

apple

Firma Apple oznámila, že ve svých datových centrech hodlá používat pouze energii z obnovitelných zdrojů. Hlavní centrum v americké Severní Karolíně by dokonce roku mělo přejít na solární pohon, informuje agentura AFP.

REKLAMA

Apple postaví v okolí Maidenu v Severní Karolíně, kde se nachází jedno ze tří datových center, dvě sady solárních panelů. S plochou přes tisíc kilometrů čtverečních půjde o jednu z největších instalací svého druhu, která ročně vyprodukuje 84 milionů kilowatthodin energie.

Apple spolupracuje s firmou SunPower Corp, která vyrábí jedny z nejefektivnějších solárních panelů. „Nevím o tom, že by si nějaká jiná firma vyráběla energii v takovém měřítku,“ řekl finanční ředitel Applu Peter Oppenheimer. Dodal, že korporace pro solární farmy speciálně nakoupila půdu.

„Naše další zařízení bude v Prineville v Oregonu. Stále jsme ještě ve fázi plánování, ale už jsme v okolí našli řadu obnovitelných zdrojů,“ prohlásil Oppenheimer.Apple tak jako jedna z mála společností reaguje na problém nadměrné spotřeby energie rozsáhlými datovými servery. Úsilí firmy ocenila ekologická organizace Greenpeace, která v minulosti v rámci své kampaně za čistou energii oslovila kromě Applu také firmy Amazon nebo Microsoft.

„Je to skvělá známka toho, že Apple bere vážně statisíce svých zákazníků, kteří žádali o iCloud napájený čistou energií a ne uhlím,“ sdělil IT analytik Greenpeace Gary Cook.

Ceny za solární panely klesají. Zejména rozsáhlé instalace, jaké bude používat Apple, se tak svou cenou blíží nákladům na energii z fosilních paliv. Analytici proto doufají, že krok počítačového magnáta v budoucnu inspiruje i další firmy.

Zdroj: MEDIAFAX


Praha a okolí plné novinek a aktuálních informací

Jižní Čechy plné novinek a aktuálních informac

Facebook energytv.cz

REKLAMA