Video

REKLAMA

Partnerské weby

LOGO_vysocina_chutna

EurActiv představuje nejvlivnější osobnosti české energetiky. Její první dámou je Lenka Kovačovská

temelin12

Portál EurActiv.cz koncem září za účasti významných osobností české energetiky představil seznam #EurActory40. Seznamu nejvlivnějších osobností dominují zástupci průmyslové a neziskové lobby. Drtivou většinu tvoří muži, prvenství však patří ženě – náměstkyni ministra průmyslu Lence Kovačovské.

REKLAMA

Portál EurActiv.cz sestavil #EurActory40, seznam 40 nejvlivnějších osobností v energetickém sektoru v České republice. O výsledném složení seznamu rozhodlo anonymní hlasování desítky odborníků vybraných EurActivem, kteří zastupují spektrum důležitých institucí, firem a organizací zabývajících se v České republice energetikou a energetickou politikou.

Odborníci kromě celkového seznamu 40 jmen, kterému dominují lobbisté a lidé z byznysu, identifikovali TOP 10 osobností české energetiky. V čele se umístila náměstkyně ministra průmyslu a obchodu Lenka Kovačovská, těsně následovaná generálním ředitelem energetické společnosti ČEZ Danielem Benešem a ministrem průmyslu a obchodu Janem Mládkem.

„Na seznamu nás překvapilo několik věcí a není to jen fakt, že náměstkyně Kovačovská předběhla v žebříčku TOP 10 svého ministra. Vzhledem k tomu, jaký vliv má na podobu energetické legislativy politika EU, nám přijde pozoruhodné, že s výjimkou trojice europoslanců se žádný zástupce hájící zájmy České republiky do seznamu nedostal. Nelichotivý obrázek nabízí i pohled na domácí zákonodárce. Z poslanců ani senátorů českého parlamentu nezabodoval ani jediný,“ říká Jan Vitásek, vydavatel zpravodajského portálu EurActiv.cz

Desítka odborníků hlasovala o jménech z předem vybraného seznamu více než 80 osobností české energetiky, které EurActiv.cz identifikoval na základě kritérií, jako je účast osobností na odborných konferencích a jednáních, míra jejich zapojení do veřejné diskuse k energetickým tématům, postavení v organizacích, které reprezentují, aktivita v médiích a na sociálních sítích apod. Složení seznamu EurActiv.cz konzultoval také s dalšími experty na energetickou politiku a insidery.

Složení TOP 10 české energetiky:

1. Lenka Kovačovská, náměstkyně ministra průmyslu pro řízení sekce energetiky

2. Daniel Beneš, generální ředitel ČEZ

3. Jan Mládek, ministr průmyslu a obchodu

4.–5. Daniel Křetínský, předseda představenstva EPH

4.–5. Dana Drábová, předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost

6.–8. Alena Vitásková, předsedkyně Energetického regulačního úřadu

6.–8. Mirek Topolánek, předseda Teplárenského sdružení ČR

6.–8. Václav Bartuška, velvyslanec pro energetickou bezpečnost

9. Richard Brabec, ministr životního prostředí

10. Pavel Zámyslický, ředitel odboru energetiky a ochrany klimatu Ministerstva životního prostředí ČR

Úplný seznam nejvlivnějších osobností české energetiky #EurActiv40 je k dispozici ke stažení na stránkách EurActiv.cz.

Žebříčky #EurActory40 připravuje mediální síť EurActiv jako součást projektu EU Community, který je financovaný ze 7. rámcového programu Evropské komise. První žebříček zaměřený na osobnosti s největším vlivem na podobu energetické unie představil EurActiv letos v únoru na půdě Evropského parlamentu. Na čele tohoto žebříčku se tehdy umístil slovenský komisař a místopředseda Evropské komise Maroš Šefčovič. Český zástupce se v první 40 nejvýznamnějších osobností evropské energetiky neobjevil.

REKLAMA