Video

REKLAMA

Partnerské weby

LOGO_vysocina_chutna

Nebezpečná předvolební kampaň na komíně elektrárny

chvaletice ikona IUHLI

Chladicí věž elektrárny Chvaletice obsadilo v pondělí ráno 11 aktivistů ekologické organizace Greenpeace. Protestují proti plánovanému prodloužení provozu elektrárny. Kritici akci označili za předvolební taškařici.

REKLAMA

Paradoxní je, že dva ze čtyř kotlů hnědouhelné elektrárny z roku 1979 v současnosti podstupují modernizaci, po níž bude elektrárna s velkou rezervou splňovat všechny ekologické normy. Greenpeace ale požadují, aby elektrárna byla odstavena nejpozději v roce 2020. Vlastník elektrárny, společnost Severní energetická, již dříve uvedl, že nesouhlas Greenpeace považuje za absurdní, neboť modernizace sníží emise škodlivých látek i prachu.

Akce tak působí především jako součást předvolební kampaně před krajskými a senátními volbami, které se uskuteční v pátek a v sobotu. „Tímto nesmyslným aktem se čeští členové hnutí Greenpeace snaží podpořit své kandidáty v krajských volbách na Pardubicku. Je smutné, že ekologická organizace bojuje proti zlepšení životního prostředí, které má zajistit právě dokončovaná oprava chvaletické elektrárny,“ uvedla mluvčí majitele elektrárny Severní energetická Gabriela Sáričková Benešová.

chvaletice IUHLI

Chvaletická elektrárna prochází ekologizací za tři miliardy korun. Greenpeace proti tomu protestují. Foto: Severní energetická

„Výstupem na komín elektrárny se Greenpeace také zřejmě snaží zvrátit neúspěch své akce před 14 dny, při které se protestní petice proti modernizaci elektrárny nesetkala u občanů Pardubic s žádným ohlasem. Obyvatelé kraje zjevně vnímají jako skutečný ekologický problém například chybějící dálnici D35, která není dokončena ani po 30 letech právě kvůli ekologickým organizacím. A co je neméně důležité, touto nerozvážnou šarádou ohrožují mladí aktivisté svoji bezpečnost i bezpečnost našich zaměstnanců a poškozují soukromý majetek,“ doplnila Benešová.

Dokončovaná investice do ekologizace elektrárny, proti které protestuje Greenpeace, je ve výši 3 miliard korun a požadovala ji Evropská unie. Ostatně stejně jako změnu vlastníka elektrárny v roce 2013, která umožnila v České republice zlepšení konkurence na trhu, a tedy i snížení cen elektřiny.

Greenpeace chce apelovat na veřejnost a politiky, aby rekonstrukci odmítli. Kdyby se neuskutečnila, musela by elektrárna provoz v roce 2020 zastavit. Provoz elektrárny tato akce neohrožuje, protože je momentálně mimo provoz.

„Problém je, že v Čechách se nectí soukromé vlastnictví a kdejaký člověk si může vlézt ke komukoliv domů a dělat si tam, co chce,“ řekl generální ředitel Luboš Pavlas. Podle něj nikdy slib ukončení provozu elektrárny v roce 2020 nepadl, zařízení může být v provozu, pokud splňuje všechny zákonné podmínky. „Oni se vlamují do otevřených dveří,“ dodal Pavlas.

Podle starostky Chvaletic Blanky Zaklové dává elektrárna mnoha místním lidem práci, společnost do zařízení investuje, aby zlepšila životní prostředí, a obyvatelé proto proti její přítomnosti neprotestují. Akce Greenpeace jim naopak vadí.

Před elektrárnou na aktivisty čekaly stovky dělníků a zaměstnanců. Ve vypjaté diskusi se jim aktivisté snažili vysvětlit smysl své akce, avšak bez výsledku. Setkali se s pískotem, nesouhlasnými výkřiky, obviněním z populismu a podpory politických stran. „Kdo vás platí?“ volali někteří přítomní. Asi po čtvrt hodině se shromáždění rozešlo.

Zdroj: iUHLI.cz

REKLAMA