Video

REKLAMA

Partnerské weby

LOGO_vysocina_chutna

VIDEO: Premiér Rusnok prozradil stanovisko vlády k povinnosti uspořit až 1,5% energie

rusnok ksv ikonaEvropská unie během posledních let výrazně zvýšila svou pozornost vůči účinnému využívání energie. V říjnu 2006 představila Evropská komise Akční plán pro energetickou účinnost se zaměřením na zvýšení energetické účinnosti do roku 2020 o 20 % oproti roku 1990. Podle jejích odhadů tyto úspory pomohou Evropě v daném období snížit množství vypouštěných emisí uhlíku o 780 milionů tun a ušetřit až 100 miliard eur na palivech. PREMIÉR RUSNOK PROZRADIL ENERGY TV POSTOJ SOUČASNÉ VLÁDY!

Během loňského února byl přijat revidovaný Plán energetické účinnosti 2011, který jako hlavní priority stanovil energetické úspory v budovách, zařízeních na výrobu energie a v dopravě. Na základě tohoto plánu pak na jaře minulého roku vznikl návrh směrnice o energetické účinnosti (Energy Efficiency Directive – EED), který Komise představila v červnu. V průběhu následujícího roku pak nad dokumentem probíhala živá jednání, ke kompromisu Komise, Parlament a členské státy dospěly v červnu 2012 (EurActiv 14.6.2012). Parlament směrnici schválil v září (EurActiv 12.9.2012), Rada ministrů pak v říjnu (EurActiv 4.10.2012).

REKLAMA

Cíl 20% zvýšení energetické účinnosti je jediným z trojice známých cílů 20-20-20 (do roku 2020 snížit množství emisí o 20 %, zvýšit podíl OZE na výrobě energie o 20 % a o 20 % zvýšit energetickou účinnost – pozn. red.), který není závazný, a podle odhadů se zdá, že státy jej jako jediný nebudou schopny splnit (EurActiv 10.11.2011). Komise je přitom ale přesvědčená, že úspory energie skrývají velký a dosud nevyužitý potenciál a jsou schopny uspokojit významnou část evropské poptávky po energii. I z toho důvodu vznikl návrh směrnice, v němž se požadavek dvacetiprocentních úspor také objevil. Dlouho se diskutovalo o tom, zda má nebo nemá být závazný (EurActiv 20.12.2011), vzhledem k odporu členských států se tak však nestalo.


Úspory se dotknou i zákazníků

V rámci vyjednávání o EED členské státy brojily také proti požadavku, aby měly energetické společnosti povinnost ušetřit u svých koncových zákazníků každoročně 1,5 % energie spotřebované v minulém roce. Podle Komise by k tomu mohly sloužit modernizované vytápěcí systémy nebo zateplená okna a střechy. Počítá se také s povinnými energetickými audity budov a využíváním chytrých měřičů. Kritici ovšem tvrdí, že společnosti, na které je opatření cíleno, nedisponují možnostmi, jak by mohly spotřebu u svých zákazníků ovlivnit (EurActiv 4.7.2012).

V konečném textu směrnice členské státy dosáhly z této povinnosti několika výjimek. V ročním závazku úspor tak bude zohledněno 40 % úsilí, které průmysl již učinil v rámci systému obchodování s emisními povolenkami EU ETS. Do národních energetických úspor navíc bude možné zahrnout „předchozí opatření“, která byla přijata před platností směrnice. Do cílů bude možné zahrnout také plánovaná „budoucí opatření.

Do každoročních úspor tak budou moci dodavatelé a energetické společnosti započítávat energii uspořenou v minulých letech, a to od roku 2010. Do konečného čísla bude také možné zahrnout úspory z budoucího období 2020–2023. Do 1,5% úspor je také možné započítat renovace budov. V tomto případě však může dojít ke zdvojení výpočtu vzhledem k tomu, že s renovacemi počítá také další bod směrnice, a to zmíněné dlouhodobé národní renovační plány (EurActiv 26.7.2012).


Vysočina plná novinek a aktuálních informací

 

REKLAMA