Video

REKLAMA

Partnerské weby

LOGO_vysocina_chutna

Lifestyle

VIDEO: Plyn má před sebou velkou budoucnost

plyn varic

Hlavním tématem odborné konference Českého plynárenského svazu, která se konala na začátku listopadu v Praze, byla budoucí role plynárenství ve světovém i celoevropském kontextu, nové trendy v plynárenství a uplatnění zemního plynu v energetickém mixu.

Číst dál...

Děti z Libiše vypustily do Labe dalších 400 kilogramů ryb. Letos již podruhé.

unipetrol vysad kapru energy ikona

Po úspěšném jarním vysazení rybích násad do největší české řeky Labe vypustilo šest desítek dětí ze základní školy v Libiši do jejích vod dalších 400 kilogramů ryb. I na podzim tak v Labi našli nový domov mladí kapři, líni a amuři.

Číst dál...

Sev.en Energy završuje transformaci – do čela holdingu přichází Luboš Pavlas

elektricke napeti

Skupina Sev.en Energy Pavla Tykače završuje svoji několikaměsíční transformaci. Do pozice CEO nově strukturovaného holdingu se k 1. 10. 2018 postaví Luboš Pavlas. V čele elektrárny Sev.en EC ve Chvaleticích ho vystřídá Václav Matys.

Číst dál...

Katarína Linczényiová pokořila národní rekord

​Katarína Linczényiová, naše ambasadorka a freediverka zvládla náročný ponor do 77 metrů v kategorii FIM a vyhrála tak zlatou medaili na letní Apnea Games v Řecku.

 
Zároveň svým výkonem dosáhla slovenského národního rekordu a nyní je třetí na světě v kategorii FIM. Vedle svých dvou dosažených slovenských rekordů z jiných kategorií (CWT a CNF) tak dosáhla svého vysněného třetího.

Ponor trval 2 minuty a 55 sekund a voda na hladině měla 28°C, v 77 metrech hloubky pak jen 18°C. 
Jaké to je ponořit se do hloubky 77 metrů bez kyslíku? Podívejte se na video zachycující Kataríny vítězný ponor.
[yt-video]FJ3tDhHCqHc[/yt-video] 

Vysvětlení disciplín ve freedivingu 

V disciplíně FIM (Free Immersion) freediver k dosažení maximální hloubky používá pouze sestupové lano, za které se přitahuje. Naopak není dovoleno používat ploutve, sled (výtah) ani balon.
V disciplínách CWT A CNF freediver sestupuje a vystupuje podél lana pouze za pomocí vlastních sil.
Dělí se na kategorie: Konstantní zátěž bez ploutví (CNF) a konstantní zátěž s ploutvemi (CWT). Při těchto disciplínách se freediver nesmí přitahovat za lano ani odhazovat zátěž. 
CWT - Kataríny slovenský rekord - 85 m 
CNF   - Kataríny slovenský rekord - 51 m 

I menší úklid se počítá

Naše ambasadorka Katarína Linczényiová během svých ponorů na vlastní oči vidí znečištění moří a řek. Alarmující je hlavně rostoucí množství plastového odpadu. Proto se Katarína rozhodla věnovat na svých cestách osvětě a přibližuje lidem způsoby, jak s plastovým odpadem správně nakládat a jak ho recyklovat. Za klíčové považuje, aby lidé pochopili, že plastový odpad nelze jen tak vyhazovat na plážích a do moře.

 
Katarína spojila své síly s Environmentálním centrem v Dahabu v Egyptě, které mimo jiné v tomto směru vzdělává místní malé děti. Freediverka je přesvědčená, že je důležité přesvědčit především místní komunitu, aby nevyhazovala odpadky, kde se jim zlíbí. Je také nezbytné nastavit pravidla třídění a potřebnou infrastrukturu.

Kromě edukativní činnosti se Katarína na boji s plastovým odpadem podílí také v praxi, a to akcemi s názvem Beach Clean Up. Při jednom takovém úklidu v Egyptě vysbíral tým složený ze čtrnácti potápěčů a Kataríny jako freediverky za jednu hodinu 40 kg odpadků, které byly poté převezeny do třídírny. Uklidili tak jeden hektar pod vodou v hloubce od sedmi do dvaceti metrů. Úspěchem celé akce bylo zapojení místních dětí, které mezitím uklízely přilehlou pláž.

Zatím poslední úklidová akce proběhla v Řecku. Během své expediční plavby v Egejském moři strávila Katarína dva dny na ostrově Hydra. Pláž a zátoka byly doslova posety odpadem, a tak se Katarína společně se svým týmem rozhodla pro úklid i zde. Opět se po čase přidali i přihlížející turisté na pláži a především personál místní restaurace, který všechen odpad odvážel do přístavu na následné třídění a recyklaci.

 

REKLAMA